Němečtí ekologové chystají protesty proti prodeji dolů Vattenfallu

Zahraničí
13. 4. 2016 13:22
Ekologové protestují proti švédskému koncernu Vattenfall před sídlem ve Stockholmu.
Ekologové protestují proti švédskému koncernu Vattenfall před sídlem ve Stockholmu.

Němečtí ekologové plánují rozsáhlé protesty proti prodeji hnědouhelných dolů švédského koncernu Vattenfall v Lužici. Podle nich se Vattenfall chce prodejem dolů a elektráren zbavit zodpovědnosti za ekologické škody v regionu. Aktivisté žádají uzavření všech uhelných provozů a varují, že budou podobně vystupovat i proti jejich budoucím vlastníkům. Aktiva Vattenfallu by měl převzít český Energetický a průmyslový holding (EPH), žádná z firem ale dohodu nepotvrdila.

"Vattenfall celé roky vydělával na úkor lidí a přírody. Není možné, aby se teď z celé záležitosti stáhl. Naopak musí převzít zodpovědnost za své zaměstnance i za ekologické škody v regionu," sdělila Mona Brickeová ze sdružení Ende Gelände (Konec krajiny). Když chce švédský koncern opustit uhelnou energetiku, má podle ní morální povinnost vypořádat se i s důsledky těžby a spalování uhlí.

"Vattenfall ale nechce doly a elektrárny zavřít, naopak je chce prodat za co nejvíc peněz. Nový investor pak investuje obrovské sumy do hnědého uhlí a bude otevírat nové povrchové doly, které zničí krajinu," obává se Brickeová. Sdružení Ende Gelände proto svolalo na svatodušní svátky, tedy od 13. do 16. května, sérii protestních akcí, na které by měli dorazit aktivisté z Německa, Švédska i z Česka.

"Chceme tak ukázat případným kupcům, že spolu s uhelnými doly získají i naše protesty proti jejich provozu," uvedla Brickeová a připomněla, že už loni demonstrovalo v Lužici proti těžbě a spalování hnědého uhlí na 1500 lidí. "Ať už budou doly patřit Vattenfallu nebo EPH, s demonstracemi nepřestaneme, dokud se nezastaví poslední těžební stroj," řekla.

Protesty proti hnědouhelným dolům nepřicházejí pouze od ekologických aktivistů, ale také od lužickosrbských představitelů. Saský poslanec Heiko Kosel, který zájmy lužických Srbů zastupuje v zemském sněmu, varoval, že rozšiřování dolů ničí kulturní odkaz této slovanské menšiny.

Švédský státní koncern Vattenfall prodává hnědouhelné povrchové doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, hnědouhelné elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárny Lippendorf. Celkový instalovaný výkon prodávaných aktiv je 8000 megawattů. Společnost k odchodu od uhelné energetiky donutila švédská vláda, která chce snížit uhlíkovou stopu Švédska.

Informované zdroje minulý týden uvedly, že doly a elektrárny Vattenfallu získá Energetický a průmyslový holding. Ten podle ní souhlasil, že zaplatí kladnou cenu, i když uhelné elektrárny jsou při současných cenách elektrické energie ztrátové a do budoucna je možné, že budou vyřazeny z provozu. Jiní zájemci údajně od Vattenfallu požadovali peníze, jimiž by pokryli budoucí náklady na zavírání provozů.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ