Německo čelí sílícímu skandálu ohledně údajných manipulací s pořadím pacientů čekajících na transplantaci orgánů. Nejprve se tato podezření objevila na univerzitní klinice v dolnosaském Göttingenu, nyní i na klinice v bavorském Řezně. Důvěra v transplantační medicínu v Německu je nyní narušena, i když všechny tyto případy spojuje osoba jednoho lékaře.
Podle dnešního vydání listu Süddeutsche Zeitung ale lékař pravděpodobně nejednal sám.
Bývalý vrchní lékař univerzitní kliniky v Göttingenu je podezřelý, že tam falšoval záznamy pacientů, aby rychleji dostali náhradní orgány. Podle vyšetřovatelů manipuloval s údaji minimálně v 25 případech a nejméně jednou inkasoval vysokou odměnu.
Pětačtyřicetiletý chirurg původně pracoval na klinice v Řezně, kde nyní prokuratura vyšetřuje podezřelé okolnosti transplantace jater v dalších 23 případech z let 2004 až 2006. Na tomto pracovišti byl již v minulosti vyšetřován poté, když v roce 2005 játra určená pro řezenskou kliniku odvezl do Jordánska, aby je tam transplantoval jedné ženě. Vyšetřování ale bylo později zastaveno a nemělo pro lékaře žádné následky.
Další případy v celé kauze nejsou vyloučeny, ani to, že by se na nich mohlo podílet více lidí. To potvrzují zjištění Süddeutsche Zeitung, podle něhož i po odchodu podezřelého chirurga z řezenské kliniky výrazně stoupl počet transplantací na bavorském pracovišti, a to ze 48 v roce 2008 na 69 o rok později. Podle odborníků je to neobvykle vysoký růst. Během působení dotyčného lékaře vzrost počet transplantací v Řezně z původních deseti na zhruba 50 ročně, poznamenal mnichovský deník.
Bavorská ministryně spravedlnosti Beate Merková (CSU) však ještě před zveřejněním nových zjištění zdůraznila, že jde pouze o jednotlivé případy, a apelovala na veřejnost, aby transplantační medicínu v Německu paušálně neodsuzovala. Pro navrácení důvěry požaduje tvrdší tresty pro případné manipulátory.
"Možná by bylo lepší mít méně center, která by pak byla ještě více kontrolována," navrhl zase Karl-Walter Jauch z kliniky v Mnichově.
Státní zastupitelství v Braunschweigu začalo činnost podezřelého vrchního lékaře prošetřovat v červnu, kdy vyšlo najevo, že upřednostnil ruského pacienta čekajícího na transplantaci jater, na kterou v Německu neměl ani nárok. Chirurg za to údajně obdržel blíže neupřesněnou vysokou finanční částku. Státní zastupitelství oba nyní vyšetřuje i kvůli podezření z úplatkářství.
Po odhalení tohoto případu göttingenská klinika svého tehdejšího šéfa transplantačního oddělení propustila. Podle vyjádření mluvčího nemocnice chirurg všechna podezření odmítá. Německá média spekulují, že po odhalení skandálu odešel do zahraničí.