Němečtí soudci nechali verdikt o dluhopisech na soudu EU

Zahraničí
7. 2. 2014 12:00
Soudce Spolkového ústavního soudu.
Soudce Spolkového ústavního soudu.

Poprvé v dějinách německého Spolkového ústavního v Karlsruhe (BVerfG) nechali tamní soudci rozhodnutí na svých unijních kolezích v Lucemburku. BVerfG se obrátil Evropský soudní dvůr se žádostí, aby prověřil, zda může Evropská centrální banka (ECB) teoreticky neomezeně nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny.

V případu jde o sporné opatření, které ECB přijala v létě 2012. Neomezený nákup státních dluhopisů byl jedním z nástrojů, které měly stabilizovat eurozónu zasaženou dluhovou krizí.
Německý ústavní soud nyní žádá soudce v Lucemburku, aby prověřili, zda ECB tímto opatřením neporušila evropské právo.

Němci totiž mají podezření, že nákup dluhopisů, teoreticky v neomezené míře, mohl porušit zákaz monetizace státního dluhu, tedy jeho financování novými penězi, které si k tomuto účelu centrální banka natiskne.

ECB v reakci na oznámení německého ústavního soudu oznámila, že krok soudců bere na vědomí. Banka také zdůraznila, že je přesvědčena, že sporný program nákupu dluhopisů spadá do jejích pravomocí.

Krok německého ústavního soudu měl okamžitý dopad na devizové trhy. Euro oslabilo proti dolaru na dnešní minimum 1,3552 USD/EUR z 1,3582 USD/EUR na počátku obchodování.

Do nákupního programu ECB sice dosud neputoval jediný cent, ale už samo oznámení jejího šéfa Maria Draghiho, že se dluhopisy mohou neomezeně nakupovat, vedlo k neklidu na finančních trzích a k poklesu úroků u státních španělských a italských dluhopisů.

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ