Německé poslance znepokojila dohoda mezi německou bezpečnostní firmou a somálským povstalcem, který tvrdí, že je budoucím prezidentem země. Obávají se, že negativně ovlivní německou zahraniční politiku a odporuje embargu OSN.
Bezpečnostní skupina Asgaard najímá hlavně bývalé německé vojáky. Podepsala smlouvu o spolupráci s Abdinúrem Ahmedem Darmanem, který vede jednu z mnoha povstaleckých skupin v Somálsku. To od roku 1991 nemá funkční ústřední vládu.
ČTĚTE TAKÉ: Somálští islamisté chtějí vytlačit piráty
Somálci vycvičení Američany utíkají k povstalcům
Američtí Somálci bojují v občanské válce
"Podle mého názoru toto není přijatelné. Není možné privatizovat státní násilí," komentoval dohodu Rainer Arnold, bezpečnostní expert německých sociálních demokratů. Poslanec Paul Schäfer ze strany Levice uvedl, že jde o znepokojující dohodu, "protože jde o stínovou zahraniční politiku, mimo parlamentní kontrolu". Liberál Rainer Stinner prohlásil, že jde o jednoznačné porušení zbraňového embarga OSN.
Dohoda předpokládá, že žoldáci Asgaardu budou fungovat jako Darmanovi osobní strážci a mají také pomáhat s výcvikem policie a armády. Nemají se účastnit bojů.
Celkem půjde podle Thomase Kaltegärtnera asi o sto osob. Tyto služby však má firma začít poskytovat až ve chvíli, kdy Darman ovládne celé Somálsko. "Jakmile začne znovu kontrolovat státní záležitosti, se souhlasem OSN, Asgaard GSG bude mít na starosti výcvik a výbavu požárních, hygienických a výstražných zařízení, stejně jako armády a policie," uvedla společnost na svých stránkách.
Darman ale podle somálského zpravodaje britské BBC není v Somálsku zrovna rozhodujícím hráčem. Prezidentem se prohlásil v roce 2003, ale už nejméně pět let v zemi nežije. Většina Somálců prý soudí, že mu jde pouze o publicitu. Jeho Republikánská strana má kancelář v rozvráceném hlavním městě Mogadišu a občas vydává různá prohlášení.
Foto: ČTK/AP, Asgaard German Security Group