Bůh je Argentinec
Neokázalý, skromný. Katolíky vede druhý František z Assisi
14.03.2013 08:10 Původní zpráva Aktualizováno 14.03. 11:21
Don't cry for me Argentina a Olé, olé, Francisco! Jeho jméno je program. Vatikán a celou katolickou církev čekají zjevně změny. Nová hlava katolické církve, dosavadní argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, si své nové jméno na papežském stolci nevybral náhodu. Má přímou souvislost s Františkem z Assisi, zvaným též František Serafinský.
Svatý František z Assisi (1182 až 1226) žil podle vzoru Ježíše Krista, řídil se evangeliem "sine glosa" (bez dodatků a změn), vzdal se pozemských statků, žil v chudobě a dělil se s chudými a nemocnými o vše, co měl.
František, vlastním jménem Francesco di Pietro di Bernardone, se narodil v rodině bohatého kupce s látkami v italském Assisi. Po účasti na vojenském tažení proti Perugii a následném vězení se však rozhodl, že jeho posláním bude chudoba a služba Ježíši Kristu.
Založil žebravý řeholní Řád menších bratří, jemuž začal podle své někdejší přezdívky (odvozené od francouzského původu jeho matky) říkat františkáni. Hlásal chudobu a odevzdání se bohu. Už tehdy byl institucionalizované církvi trnem v oku.
Nový Svatý otec František je františkánovi z přelomu 12. a 13. století v lecčem podobný, byť v podmínkách století 21. a v rámci jeho úřadu v Buenos Aires. V jeho dosavadní domovině ho nazývají "kardinál chudých".
František (František I.) upřednostňuje na veřejnosti pokud možno nenápadné vystupování. V jeho domovině ho často vídají, jak jede autobusem nebo metrem. V Buenos Aires obývá skromný příbytek v budově kurie nedaleko katedrály na náměstí Plaza de Mayo. Také ulicemi Říma se pohybuje nejraději inkognito v tmavém plášti a bez kardinálského klobouku.
Nový papež, jedno z pěti dětí italských přistěhovalců do Argentiny, jehož otec pracoval na dráze, rozhodně nevyhledává pozornost médií. Těší se ale z blízkosti lidí. Žije skromně a namísto velkých slov a gest se prezentuje činy a postoji.
V uplynulých letech docházelo často ke kolizím mezi ním a argentinskou vládou Néstora Kirchnera a poté jeho manželky Cristiny Fernándezové Kirchnerové.
Kritizuje často korupci a chudobu. V katedrále v Buenos Aires působí mnohdy jako obyčejný kněz u zpovědi. V nedávné době se třeba osobně staral o oběti požáru v nočním klubu Cromagnon, při kterém zahynulo přes sto lidí.
Když ho kdysi jmenovali kardinálem, nenechal si ušít nový šat, ale jen upravit ornát po svém předchůdci.
Uvnitř argentinského episkopátu měl Bergoglio vždy zvláštní postavení. A nebylo to jen kvůli velkému významu arcidiecéze v Buenos Aires. Je sympatický, klidný a otevřený kompromisům.
To ale neplatí například v otázce homosexuálních sňatků, jež byly v Argentině legalizovány. Proti nim vystupoval bez úspěchu. Novopečený papež patří ve své církvi ke konzervativnímu mainstreamu. Církev je v jeho pojetí lid boží.
Bergoglio nejprve absolvoval chemicko-průmyslovou střední školu, ve svých 21 letech vstoupil do jezuitského řádu a poté vystudoval filozofii a teologii v San Miguelu u Buenos Aires.
Na kněze ho vysvětili roku 1969. V letech 1973 až 1979, v těžkých časech neoperonismu a poté vojenské diktatury, vedl jako provinciál jezuitský řád ve své vlasti. Jezuité jsou hrotem kopí katolické církve. Roku 1980 se stal rektorem teologické fakulty San Miguel.
Roku 1992 přišlo nejprve jmenování nejprve auxiliárním biskupem v Buenos Aires a titulárním biskupem z Aucy (1992-1997) a poté předsedou Argentinské biskupské konference (2005 až 2011).
Část Argentinců nicméně Bergogliovo zvolení přijala se smíšenými pocity. Někteří ho totiž viní z kolaborace s vládou junty. Tehdejší provinciál jezuitů prý vydal režimu napospas dva ze svých kolegů, kněze Orlanda Yoria a Francisca Jalicse, kteří byli uneseni a pět měsíců vězněni a mučeni. Bergogliovi zastánci mu naopak připisují podíl na jejich osvobození.
Novému papeži se vyčítá také nečinnost v souvislosti s únosy dětí nepohodlným rodinám, k nimž tehdy v Argentině docházelo. Církev se za svou pasivitu loni omluvila, podle mnohých tak ale učinila příliš pozdě.
Jako mladík měl Bergoglio zdravotní problémy a přišel o půl plíce. Od té doby ho okolí popisuje jako disciplinovaného a vyznávajícího zdravý životní styl. Když cestoval do Říma, činil tak s oblibou nepoznán okolím a v prosté sutaně.
Třebaže je nový papež konzervativní, je o něm známo, že je otevřený, a to i v případě sexuálních otázek. S jeho volbou se dá očekávat obrat ve skandálech s pedofilií a ve VatiLeaks - úniku informací o možné korupci ve Vatikánu. Jestli tomu tak skutečně bude, ukáže až čas.
Volba papežova jména - František - některé jeho blízké doma překvapila. V jeho arcidiecézi prý sázeli na Josefa. Svatého Františka si katolíci připomínají 4. října. Jméno František je téměř synonymem pro obrodu církve, která se už pod dlouhá staletí vzdaluje od svých kořenů. Katolictví zažívá těžkou krizi a očekávání spojená s novým papežem jsou velká.
Jméno František je téměř synonymem pro obrodu církve, která se už pod dlouhá staletí vzdaluje od svých kořenů. Katolictví zažívá těžkou krizi a očekávání spojená s novým papežem jsou velká. Některá jména jsou oblíbenější, nejčastějším je právě Jan - dosud jich bylo 23; některá jména jsou naopak tabu.
V historii jezuitského řadu bylo hned několik významných Františků. Jmenujme Františka Borgiáše (1510-1572), Františka de Geronimo (1642-1716) či zejména Františka Xaverského (1506-1552), který s Ignácem z Loyoly založil roku 1534 Tovaryšstvo Ježíšovo, jezuitský řád. Dlouho působil jako misionář ve střední a východní Asii. Tam také, u čínských břehů, roku 1552 zemřel.
Volba Petrova nástupce z Latinské Argentiny byla na spadnutí. Téměř polovina z 1,2 miliardy katolíků žije v Latinské Americe. Od Mexika po Ohňovou zemi jsou organizováni v 778 diecézích a spojeni v 220 biskupských konferencích.
Argentinci oslavují svého papeže s nadšením, jako by vyhráli fotbalové mistrovství světa. V celé zemi zvoní zvony. Jen prezidentka Kirchnerová reaguje až nápadně chladně.
Po pozdravení poutníků na Svatopetrském náměstí ve středu večer odjel nový papež do vatikánské rezidence spolu s ostatními autobusem a ignoroval luxusní limuzínu, která na něj čekala. Během večeře prý nešetřil žerty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.