Vyjednávání ohroženo
Nešťastný začátek. Unikly informace z jednání o brexitu
02.05.2017 13:06
Jednání o vystoupení Británie z Evropské unie nezačalo šťastně. Prozrazuje to únik informací ze setkání britské premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a vyjednavačem komise pro brexit Michelem Barnierem. Uniklé informace mohou podle listu Financial Times (FT) další vyjednávání trvale poškodit.
Juncker, který se s Mayovou sešel minulou středu, se dal slyšet, že "britským přátelům" chybí smysl pro realitu a že brexit nemůže být úspěch.
Smyslem úniku informací, které přinesl Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, může být podle FT snaha ztlumit přílišná očekávání Londýna, dříve než bude pozdě. "Je to nesmyslné a rozhovory to poškodí," citoval FT svůj nejmenovaný zdroj z okruhu jednání.
Epizoda podle FT ukazuje, že jednání o brexitu budou tvrdá a bude se jednat bez rukaviček. Přemrštěné sebevědomí na obou stranách však může uzavřít už tak úzkou cestu k dohodě.
EK ve svém oficiálním prohlášení sice Junckerovu večeři s Mayovou charakterizovala jako "konstruktivní a výbornou", ovšem britští představitelé za únikem informací pro německý list vidí právě Junckera nebo šéfa jeho kabinetu Martina Selmayra. I další sdělovací prostředky v materiálech o středeční schůzce poukázaly na jasně odlišné názory na klíčové otázky brexitu počínaje rychlostí obchodních jednání a zárukami práv občanů a britskou platbou za brexit konče. Na složitost jednání o brexitu poukázal Juncker i německá kancléřka Angela Merkelová. Ukazuje se, že názory Británie a Bruselu jsou na hony vzdálené a že Brusel znepokojuje, že Mayová k vyjednávání zaujímá tvrdší postoj než ve svém dopise k článku 50 o rozchodu s unií.
Junckerovu týmu také velmi vadí rozhodnutí, které Británie učinila na poslední chvíli pod záminkou předvolebního období o zablokování diskuse o změnách unijního rozpočtu. Selmayr pohrozil, že Brusel může udělat totéž a neformální jednání o brexitu oddálit.
Brusel je zvyklý na teatrální vyjednávání s Londýnem, ale brexit je něco jiného. Unie nyní k Británii přistupuje spíš jako k soupeři než členovi. Překvapuje také nezvyklá úroveň sebevědomí EU a její jednota. Podobný soulad mezi sedmadvacítkou a spojení zájmů předpokládalo jenom málo evropských metropolí. Tým Mayové dával přednost jednání přímo s členskými zeměmi, jako je Německo nebo Polsko, protože podezírá Evropskou komisi, pověřenou vyjednáváním, že ji ovládají neústupní ideologové jako Juncker nebo Selmayr.
Prozatím je to ale Francie a Německo, kdo tlačí komisi k tomu, aby požadovala víc v otázce práv pro občany a účtu za brexit pro Británii. V jedné otázce kolem "rozvodu" je vyjednávací mašinerie EU pevná, totiž v tom, že je třeba mít vysoké požadavky. Bude-li vyjednávání neúspěšné, je v sázce jednota EU.
Z hlediska Londýna první setkání s Junckerem jenom podtrhlo, jak těžké bude udržet proces pod kontrolou. Tým Mayové by rád vedl rozhovory diskrétním, pružným a úsporným způsobem. Junckera i Barniera však ohromilo prohlášení Mayové, podle nějž Británie nemusí za účet za brexit zaplatit ani penny, jelikož ji k tomu dohoda o EU nenutí. EU tento účet odhaduje na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun). Juncker se dal slyšet, že bez finančního dojednání nebude žádná obchodní dohoda mezi EU a Británií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.