Neznámý hrdina. Z válečné Bratislavy zachránil tisíc Židů

Zahraničí
6. 5. 2019 06:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Bratislavský obchodník Aron Grünhut, který za druhé světové války zachránil více než tisícovku Židů ze Slovenska i okolních zemí, zemřel před 45 lety, 6. května 1974. Sám měl štěstí, do transportu se nedostal, byl ale vězněn a před nacisty utekl do Maďarska, kde se skrýval. Po konci války se Grünhut vrátil zpět na Slovensko a po únoru 1948 emigroval do Izraele. Ve srovnání s britským sirem Nicholasem Wintonem patří k těm zapomenutým hrdinům.

Vrcholem několika Grünhutových snah o záchranu Židů byla akce z července 1939, kdy pronajal dva dunajské parníky, které vypluly z Bratislavy s více než 1300 uprchlíky ze Slovenska, Rakouska, Čech i Maďarska. Plavba se však kvůli obstrukcím úřadů protáhla. Po Grünhutově náročném vyjednávání mohli lidé v rumunském přístavu Sulina přestoupit na nákladní loď, na jejíž palubě se pak po 83 dnech dostali do cíle své cesty - do města Haifa.

Rodák z bratislavské ortodoxní židovské rodiny, který se narodil v roce 1895, podnikal v gastronomii. V meziválečném období se zapojoval do života tamní židovské komunity. Díky svým cestám do zahraničí Grünhut vytušil nebezpečí, které Židům hrozilo kvůli politice Adolfa Hitlera.

Zemřel v roce 1974 v izraelském Tel Avivu. Své vzpomínky sepsal do knihy s názvem Katastrofa slovenských Židů, která vyšla v roce 2015.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ondřej Hájek

Další čtení

Zelenskyj: Ve válce padlo 55 000 ukrajinských vojáků, velký počet je pohřešován

Zahraničí
4. 2. 2026

Francouzská kontrarozvědka zadržela čtyři lidi kvůli špionáži pro Čínu

Zahraničí
4. 2. 2026

Počet obětí útoku ozbrojenců v Nigérii vzrostl podle lokálních zdrojů na 170

Zahraničí
4. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ