Nizozemský systém řešení azylových žádostí by mohl být inspirací pro uklidnění situace ve Středozemním moři, domnívá se Gerald Knaus z analytického střediska Iniciativa pro evropskou stabilitu (ESI). Připomněl, že naprostá většina azylových žádostí je v této zemi vyřízena do dvou měsíců, tamní procedura přitom plně respektuje práva žadatelů.
"Je to člověk, který přišel s myšlenkou dohody s Tureckem," připomíná český europoslanec Petr Ježek. Dohoda mezi Evropskou unií a Ankarou na jaře 2016 prakticky zastavila migrační tlak na takzvané balkánské trase. Vyřešena ale dál není situace především v centrálním Středomoří, kde se tisíce lidí pokoušejí dostat od libyjského pobřeží hlavně do Itálie. Za poslední čtyři roky dosáhlo italských břehů přes moře přes 600 tisíc běženců.
EU se věci snaží čelit lepší ochranou svých hranic, spoluprací s vratkými libyjskými úřady, ale také - ve spolupráci se zeměmi původu migrantů - lepší návratovou politikou. Migrace a řešení migrační krize je jedním z témat, o nichž bude v pondělí odpoledne a večer v Bruselu jednat také český premiér Andrej Babiš.
Podle Knausova návrhu by měl být podobný systém, jaký využívají Nizozemci, aplikován za pomoci evropského financování také v Itálii, Řecku a dalších zemích na pobřeží Středozemního moře.
Podobný projekt by v letošním roce, spolu s pokračující dohodou s Tureckem a funkčními domluvami se zeměmi původu, umožnil podle Knause rychlé vyřizování žádostí o azyl i rychlé návraty neúspěšných žadatelů.
"Mělo by to vést k rychlému poklesu nelegálních příchodů, zabránit úmrtím na moři a k obnově kontroly. Také by to rychle dalo uprchlíkům i migrantům jistotu ohledně jejich budoucnosti," uvádí ESI s tím, že například v Řecku by využití nizozemského přístupu a zkušeností zlepšilo situaci v přeplněných uprchlických táborech.