Noc v Kodani patřila demonstrantům a výtržníkům

Zahraničí
3. 3. 2007 10:02
Čtvrteční demonstrace
Čtvrteční demonstrace

Čtvrteční demonstraceDánská policie se i v noci na sobotu střetla v ulicích Kodaně s demonstranty, kteří protestovali proti čtvrtečnímu uzavření squatu a mládežnického centra v dělnické čtvrti Norrebo.

Původně poklidný happening se po půlnoci proměnil v násilné výtržnosti, po kterých nejméně 100 demonstrantů skončilo v policejních celách a jedna osoba utrpěla zranění. Další protesty jsou plánovány i na sobotu.

Svědkové uvádějí, že policie ve čtvrti Norrebo použila slzný plyn, aby rozptýlila dav demonstrantů. Protestující po policistech házeli dlažební kostky a zápalné lahve. Demonstranti údajně zapálili několik aut, z toho nejméně jedno policejní, a poničili i jednu z místních škol. V Norrebu a sousední čtvrti Christiania, která je výspou alternativního stylu života uvnitř Kodaně, vzplálo podle dánské agentury Riztau šest nebo sedm menších požárů.

Demonstrace se konaly i přes páteční varování dánské ministryně spravedlnosti Lene Espersenové. Ministryně pochválila kodaňskou policii za to, že při čtvrtečních demonstracích bylo zraněno jen málo lidí: pět demonstrantů a jeden policista. Více než 200 demonstrantů, mezi nimiž byli i cizinci, skončilo v policejních celách.

Mluvčí mládežnického centra v Norrebu uvedl, že aktivisté se v sobotu chystají k dalším pouličním happeningům, které by mohly zkomplikovat dopravu v dánské metropoli. Jako příklad uvedl veřejnou večeři podávanou na ulici.

Protesty proti vyklizení norrebského centra pro mládež se v pátek konaly i jinde v Evropě; demonstranti se sešli v několika německých městech, ve švédském Göteborgu a norském Oslu. V Německu shromáždění provázely násilné střety s policií.

Budova v Norrebu sloužila squatterům od roku 1982. Spory o její vyklizení se táhly již delší čas. Loni v srpnu však kodaňský soud potvrdil nařízení o vystěhování a předání objektu místní katolické kongregaci, která jej před šesti lety zakoupila. Proti rozhodnutí soudu loni v prosinci v ulicích Kodaně protestovalo asi tisíc mladých lidí z několika evropských zemí. Dav tehdy rozbíjel výlohy bank, restaurací a obchodů, některé z nich také vyplenil. Policie při následném zásahu zadržela zhruba tři stovky demonstrantů.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025
Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ