Nošení roušek bude kvůli koronaviru povinné v celé Paříži

Zahraničí
28. 8. 2020 12:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nošení roušek bude kvůli šíření koronaviru povinné v celé Paříži. Oznámil to ve čtvrtek  francouzský premiér Jean Castex, informovala agentura AFP. Nevyloučil přitom, že by se povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa mohla rozšířit i na další velká města. Rozhodný postup vlády je podle Castexe nyní nutný kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem.

Dosud se roušky musely v Paříži nosit jen na některých rušných ulicích a náměstích a na některých místech hojně navštěvovaných turisty. Na seznamu byl například pahorek Montmartre či nábřeží Seiny. Nyní se má opatření rozšířit na celé hlavní město.

Na podrobnostech plánu vláda ve spolupráci s pařížskou radnicí podle premiéra stále pracuje. Kdy opatření vstoupí v platnost, tak zatím není jasné. Podle Castexe není vyloučené ani to, že se roušky budou povinně nosit nejen v samotné Paříži, ale i na předměstích, která ji obklopují.

Už v úterý oznámil prefekt jihofrancouzského regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur, že se roušky budou povinně nosit v Marseille, druhém největším městě Francie. Restaurace a bary budou nově muset v přístavním městě a jeho okolí zavřít už hodinu před půlnocí.

Epidemie covidu-19 podle Castexe ve Francii opět nabírá na síle. Reprodukční číslo, které udává kolik jeden infikovaný nakazí dalších lidí, se dostalo k hodnotě 1,4. "Šíření epidemie může být exponenciální, pokud nebudeme reagovat rychle," uvedl předseda francouzské vlády.

Hrozí celostátní karanténa

K opatření v Paříži i Marseille úřady přistoupily proto, že zde počet nakažených opět překročil 50 na 100 tisíc. Premiér navíc nevyloučil, že se povinné roušky zavedou i v dalších velkých městech v 21 francouzských departementech, kde se virus SARS-CoV-2 aktivně šíří.

Castex Francouze znovu vyzval, aby se podíleli na boji s koronavirem a svědomitě nosili roušky tam, kde je to nařízené i doporučené. Policisté podle něj denně pokutují 700 lidí kvůli porušení pravidel zakrývání nosu a úst. Prarodiče by podle dnešního premiérova doporučení neměli vyzvedávat vnoučata ze škol, kam se žáci vrátí příští týden.

Vláda podle Castexe doufá, že se na podzim vyhne celostátní karanténě, kterou zavedla v březnu, vyloučit se to ale nedá.

Ve středu ministerstvo zdravotnictví informovalo, že se nákaza za posledních 24 hodin prokázala u 5429 lidí. Celkem se jich tak od počátku epidemie nakazilo již přes čtvrt milionu. S covidem-19 ve Francii zemřelo 30.544 infikovaných.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay/ Pexels

Další čtení

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025
Madeleine McCann v době svého zmizení

Pamatujete na Madeleine? Hlavního podezřelého propustili z vězení

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ