Nové důkazy <span>poodhalují tajemství</span> Jacka Rozparovače

Zahraničí
20. 11. 2008 14:00
Jack Rozparovač v ulicích viktoriánského Londýna.
Jack Rozparovač v ulicích viktoriánského Londýna.

Jack Rozparovač v ulicích viktoriánského Londýna.Pomatený a svému okolí velmi nebezpečný Thomas Hayne Cutbush pobýval v Broadmooru od roku 1891 až do své smrti. V době, kdy ve východním Londýně začala Rozparovačova vražedná série, se přitom Cutbush prokazatelně pohyboval ulicemi nočního Londýna poblíž míst, kde z rukou bestiálního vraha nalezlo smrt pět prostitutek.

Badatelé mají nyní možnost v archivu města Reading nahlédnout do 26 původních dokumentů z Broadmooru, mezi nimiž nechybí ani Cutbushovy lékařské záznamy. Ty však přímo nedokazují, že Cutbush a Jack Rozparovač jsou tatáž osoba, v což nevěřili ani jeho ošetřovatelé a lékaři. Přesto prý existuje mnoho jiných důkazů, které Cutbushe řadí na přední místo v seznamu podezřelých.

Dopis od Jacka Rozparovače nadepsaný: Z pekla.Lékaři v dokumentech označují Cutbushe za těžkého šílence, nebezpečného nemocničnímu personálu, ostatním pacientům a dokonce i své matce. Byl prý přesvědčený, že se ostatní lidé proti němu spikli, aby mu uškodili, a nepokrytě snil o tom, že nožem rozpárá zaměstnance blázince i jeho pacienty.

Až do svého zatčení a umístění v Broadmooru prožil Cutbush celý svůj život v jiholondýnském Kenningtonu, odkud lze snadno dojít pěšky do čtvrti Whitechapel, dějiště Rozparovačových zločinů. V době, kdy vraždění v roce 1888 začalo, bylo Cutbushovi 24 let. Živil se jako úředník, když u něj, zřejmě vlivem dědičné zátěže, propuklo šílenství. Ve stejný čas se údajně také nakazil syfilidou a podle různých svědectví začal studovat velké množství lékařských knih. Celé noci se prý toulal po londýnských ulicích, takže se vracel domů špinavý a v jednom případě dokonce potřísněný krví.

Cutbush nikdy nebyl obviněn ze žádných zločinů, protože soudní porota ho v roce 1891 uznala za duševně pomateného. Za Rozparovače ho poprvé označil v roce 1894 bulvární list The Sun, podle nějž Cutbushovu vinu kryla sama londýnská policie obávající se skandálu, kdyby se veřejnost dozvěděla, že Jack Rozparovač je synovcem významného policejního důstojníka Henryho Cutbushe, který v záchvatu šílenství spáchal sebevraždu.

Dobová ilustrace Jacka Rozparovače.Slabinou Cutbushova spojení s nejznámějším hromadným vrahem Británie však podle některých vědců zůstává fakt, že poslední Rozparovačova oběť zemřela v listopadu 1888. Pokud by byl Cutbush pachatelem, bylo by prý velmi neobvyklé, aby po pěti vraždách za pouhých 11 týdnů přestal náhle na dva roky s veškerými útoky a poté v roce 1891 napadl nožem další ženu.

Spekulací o tom, kdo byl mužem, který mezi srpnem a listopadem 1888 na východě Londýna podřezal pěti kurtizánám krk a pobodal či rozřezal jim břicho, vzniklo nespočet. Mezi podezřelými, kteří byli v různých dobách identifikováni, jsou Polák známý jako Aaron Kosminski, právník Montague John Druitt, který se v prosinci 1888 zabil, a Michael Ostrog, podvodník narozený v Rusku. K dalším "kandidátům" patřil i americký šarlatán Francis Tumblety, lékař královny Viktorie William Gull, vnuk královny Viktorie princ Albert Victor, umělec William Wickert a spisovatel Lewis Carroll. Policie skutečného vraha nikdy nevypátrala a jeho příběh, stejně jako hledání jeho identity, patří od té doby k nesmrtelným mýtům britské metropole.

Foto: archiv, Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ