ODS a britští konzervativci vytvoří novou frakci v EP
06.03.2007 18:26
David Cameron v Bruselu řekl, že ODS a britská Konzervativní strana založí společně novou frakci v Evropském parlamentu ihned po volbách do EP plánovaných na červen 2009. Ani on, ani český premiér a předseda ODS Mirek Topolánek neuvedli, s kým do nové frakce počítají.
Oba na konferenci Hnutí pro Evropskou reformu (MER), která má být odrazovým můstkem pro nový klub, mluvili o tom, že půjde o frakci "pravého středu". Topolánek nicméně nevyloučil, že ODS by mohla v nejsilnějším parlamentním klubu, Evropské lidové straně-Evropských demokratech (EPP-ED) nakonec zůstat. Doufali jsme, že pozice našich stran se v té frakci zlepší a že v ní budeme moci zůstat, řekl Topolánek. Stále ještě to není vyloučené, ale současná situace je neúnosná, zdůraznil.
On ani Cameron neřekli, s kým ještě jednají. Jsme v kontaktu s mnoha stranami, ale nyní se soustředíme na MER, řekl Cameron.
O případných partnerech se nechtěl šířit ani europoslanec ODS Jan Zahradil. Ujistil ale, že již nyní mají ODS a konzervativci příslib tolika dalších partnerů, že by mohli z technického hlediska nový poslanecký klub založit hned. Podle nynějších pravidel je zapotřebí k vytvoření frakce v EP 20 poslanců ze šesti zemí.
Topolánek a Cameron původně chtěli, aby jejich strany vystoupily z EPP-ED již dříve. Nakonec nenašli dostatečnou podporu u dalších stran a také někteří konzervativní europoslanci se obávali ztráty vlivu v EP. ODS a konzervativci proto tyto plány loni v červenci odložili na období po volbách do EP v roce 2009 a vytvořili aspoň MER.
Podle Camerona je důvodem pro novou frakci snaha oddělit se od příliš centralizujícího směru, který je pro stále hlubší integraci EU. ODS a konzervativci jsou pro otevřenější a flexibilnější přístup, který také více zdůrazňuje spojenectví s USA, řekl Cameron. Ujistil, že je lepší i pro EPP-ED, když nová frakce bude "dobrým sousedem, nikoli neochotným nájemníkem".
Když se o utvoření nové frakce mluvilo loni na jaře, britský tisk psal, že do věci vstoupila německá kancléřka Angela Merkelová a další představitelé evropské pravice. Dali prý konzervativcům najevo, že po odchodu z EPP-ED přijdou o vliv.
Jednání také údajně ztížil výrok Topolánka na adresu polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle polského deníku Gazeta Wyborcza prý možného partnera do frakce Topolánek obvinil z posunu k populismu. Podle ODS šlo o nedorozumění a zkreslení jeho výroků.
Zahradil řekl, že premiér psal o konferenci MER svému polskému kolegovi Jaroslawu Kaczynskému a že na ní byl zástupce PiS. Na konferenci byla i předsedkyně madridské regionální vlády Esperanza Aguirreová ze španělské Lidové strany, místopředseda EPP-ED Gunnar Hökmark ze švédské Umírněné koaliční strany a představitelé politických stran z Bulharska a Maďarska.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.