Nová srbská vláda dnes rozhodla, že se na svá místa působení ve státech Evropské unie vrátí velvyslanci, které Bělehrad povolal ke konzultacím kvůli uznání nezávislosti Kosova. Oznámil to ministr zahraničí Vuk Jeremić. Znamená to, že by se měl srbský velvyslanec vrátit i do Prahy.
Nezávislost Kosova zatím uznalo přes 40 států, mezi nimi USA a 20 členských zemí EU, včetně Česka. Svého velvyslance v Praze Vladimira Vereše povolal Bělehrad ke konzultacím koncem května na protest proti rozhodnutí české vlády uznat nezávislost Kosova. Diplomat opustil českou metropoli 25. května.
Agentura Reuters označila rozhodnutí o návratu velvyslanců za již druhé gesto dobré vůle nové prozápadní vlády v Bělehradu učiněné vůči Evropské unii tento týden. Tím prvním bylo pondělní zatčení Radovana Karadžiče, jednoho z hlavních podezřelých ze spáchání válečných zločinů během konfliktu na Balkáně, který více než deset let unikal spravedlnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Srbský velvyslanec odjel do Bělehradu
Jeremić již dříve uvedl, že cílem normalizace diplomatických vztahů je zlepšit do budoucna vyhlídky Srbska na případné začlenění do Evropské unie.
Srbsko podle agentury AP ale zatím nechystá návrat svého velvyslance do Washingtonu a dalších zemí, které uznaly Kosovo a nejsou členy EU.
Jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti ze 17. února letošního roku uznaly klíčové unijní státy jako Francie, Británie, Německo a Itálie. Proti nezávislosti Kosova se vedle Srbska nejsilněji staví Rusko. Ze zemí Evropské unie ho odmítá Španělsko, Řecko, Kypr nebo Slovensko.
Ilustrační foto: ČTK