Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru otištěném v německém listě Bild navrhl plán poskytnout státům sousedícím se Sýrií pomoc ve výši tří miliard eur (81 miliard Kč), aby se tak vyřešila uprchlická krize. Rakouský kancléř Werner Faymann prakticky současně v jiném interview Orbána kritizoval. Místopředseda německé vlády připustil problém s rychle vzrůstajícím počtem nově příchozích běženců.
"Máme plán, který předložím vůdcům Evropské unie při naší příští schůzce," řekl Orbán s tím, že tento plán počítá s "rozsáhlou finanční pomocí zemím sousedícím se Sýrií", tedy Turecku, Libanonu a Jordánsku.
Tyto země přijaly skoro čtyři milion syrských uprchlíků před občanskou válkou. Zprvu tito uprchlíci zůstávali v těchto zemích, ale v posledních měsících čím dál více běženců vyráží na riskantní cestu do Evropy.
Orbán, kterého kritici obviňují z populismu, nesmlouvané rétoriky proti migrantům a nezvládnutí chaotické situace s přílivem uprchlíků, nyní navrhuje poslat těmto třem zemím tři miliardy eur.
"Pokud bude třeba více peněz, zvětšíme pomoc, dokud přítok uprchlíků nevyschne," prohlásil a varoval před nekonečnými rozpočtovými debatami, protože je třeba pomoc rychle poskytnout právě teď. Potřebná suma by se podle Orbána měla vytvořit zvláštním příspěvkem od každého členského státu a omezením jiných výdajů.
"Migranti neprchají z válečné oblasti, ale přicházejí z uprchlických táborů (umístěných v sousedních zemích). Tam byli v bezpečí. Tito lidé tedy neprchají před nebezpečím, tomu už unikli a neměli by se ničeho bát," tvrdil Orbán. Uprchlíci podle něj neprchají do Evropy za bezpečím, ale za lepším životem, než jaký vedli v táboře: "Chtějí německý život, možná švédský."
"Je ale skutečností, že není základní právo na lepší život, je jen právo na bezpečí a lidskou důstojnost," usoudil.
"Orbán jedná nezodpovědně, když tvrdí, že všichni jsou ekonomičtí migranti," oponoval rakouský kancléř Faymann v týdeníku Der Spiegel a argumentoval, že mezi migranty jsou i uprchlíci před válkou, kteří mají právo na azyl. "Nacpat uprchlíky do vlaků v naději, že odjedou někam úplně jinam, probouzí vzpomínky na nejtemnější doby našeho kontinentu," dodal v narážce na nacistické vlaky do koncentračních táborů.
Rakousko a Německo již dlouhodoběji kritizují Orbána za nezvládnutí přílivu uprchlíků do Maďarska a za odmítání kvót pro jejich rozdělení.
Orbán v rozhovoru s Bildem mimo jiné řekl, že kvóty mají smysl až tehdy, když jsou uzavřeny hranice, neboť do té doby žádná vláda neví, o kolik lidí konkrétně jde. EU by prý místo uvažování o kvótách měla raději zvýšit tlak na Řecko, neboť vnější hranice EU tam už léta nejsou chráněny. "Kdyby Řecko plnilo své závazky, tak bychom celou uprchlickou krizi neměli," prohlásil také maďarský premiér. Jeho manželka a děti se prý v otázce uprchlíků angažují a velmi pomáhají a on sám by uprchlickou rodinu přijal, kdyby "to migranty nebylo chápáno jako povzbuzení k tomu, aby přišli do Evropy".
Maďarský premiér se v rozhovoru vyjádřil také k otázce islamizace. Prohlásil, že on sám je obdivovatelem islámu, bez jehož filosofie by část světa kdysi podlehla barbarství. Skrze přistěhovalectví se ale muslimové v blízké budoucnosti stanou prý v Evropě většinou. "Když Evropa souboj kultur dovolí, pak křesťané prohrají. Taková jsou fakta," prohlásil také. Pro ty, kdo chtějí zachovat Evropu coby křesťanský kulturní okruh, je jediným východiskem už další muslimy nevpouštět. "O tom ale evropské politické špičky nehovoří rády," prohlásil také.
Německý vicekancléř Sigmar Gabriel znovu vybídl k nalezení evropského řešení uprchlické krize. Vzhledem k rychlému příjezdu běženců se Německo ocitá na hranici svých možností. Tato rychlost podle něj představuje bezmála větší problém než počet uprchlíků.
Do Německa letos už dorazilo okolo 450 tisíc migrantů. Gabriel se vyslovil pro poskytnutí pomoci oblasti okolo Sýrie a také pro jednání s Tureckem, odkud se uprchlíci v člunech plaví do Řecka, jak by šlo tento příliv zpomalit.