Orbán: Existuje polotajná dohoda o rozdělení statisíců Syřanů

Zahraničí
2. 12. 2015 11:21
Maďarský premiér dokáže svými výroky vzbudit pozornost.
Maďarský premiér dokáže svými výroky vzbudit pozornost.

Maďarský premiér Viktor Orbána prohlásil, že existuje "polotajná dohoda" o přesídlení asi čtyř set tisíc až půl milionu syrských uprchlíků z Turecka do Evropské unie. Očekává, že tento plán bude zveřejněn tento týden v Berlíně, Maďarsko jej však nemůže akceptovat. Orbán je znám svým odporem proti přerozdělování uprchlíků v EU podle povinných kvót, podobně jako kupříkladu Česko či Slovensko.

"Problém se zakrátko stane horkou bramborou, protože i když by to mohlo zůstat polotajné, někdo někde, asi tento týden v Berlíně, oznámí, že čtyř set až pět set tisíc uprchlíků by mohlo být přesídleno z Turecka přímo do Evropské unie," prohlásil Orbán.

"Evropany ještě čeká hodně špatné překvapení," řekl a předpověděl, že v příštích dnech a týdnech Maďarsko a další visegrádské státy, tedy Česko, Slovensko a Polsko, budou čelit intenzivnímu tlaku, aby tento plán akceptovaly a souhlasily i s povinným přerozdělením těchto uprchlíků. S tím ale Maďarsko nemůže souhlasit.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v neděli na summitu EU-Turecko v Bruselu novinářům řekl, že EK v prosinci navrhne, jak by bylo možné uskutečnit legální přesídlení syrských uprchlíků z Turecka do EU. Podíl členských zemí by měl být dobrovolný, zájem údajně zatím projevilo osm zemí.

S nápadem přišlo Německo. Kancléřka Angela Merkelová o něm jednala s vůdci některých významných zemí EU a novinářům řekla, že EK své návrhy představí do 17. prosince. V německém tisku zaznělo číslo čtyři sta tisíc lidí, kteří jsou nyní v uprchlických táborech v Turecku.

EU v neděli na oplátku za turecký příslib omezit migrační vlnu slíbila Ankaře tři miliardy eur (asi 81 miliard korun) na zlepšení situace uprchlíků, jakož i otevření dalších kapitol přístupových rozhovorů mezi Tureckem a unií v příštím roce. Turci by se také mohli dočkat cest do Evropy bez víz. V Turecku je nyní 2,2 milionu syrských uprchlíků a další lidé z jiných zemí v regionu, především z Iráku. Turecko své dosavadní výdaje spojené s migrační krizí vyčísluje zhruba na osm miliard dolarů.

Maďarsko patří společně se Slovenskem a Českem k největším odpůrcům povinných kvót na přerozdělování uprchlíků mezi země EU. Bratislava se na kvóty chystá podat žalobu, stejně tak Budapešť; Praha se ale k tomuto kroku připojit nehodlá. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by Česko žalobou riskovalo, že ztratí svou pozici v EU.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Francois Walschaerts

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ