Předvolební duel francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a jeho rivala Françoise Hollanda vyhrotil vztah k islámu. Sarkozy prohlásil, že Hollande se těší podpoře radikálního švýcarského muslima Tariqa Ramadana a stovek mešit ve Francii. Hollande to označil za lži, Ramadan ujistil, že podobnou podporu nevyslovil, vyjádření ohledně mešit důrazně popřelo vedení muslimské obce v zemi.
Sarkozy se tak podle komentátorů jen snaží za každou cenu získat pro sebe před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb 6. května co nejvíce z 18 procent voličů, kteří v prvním kole volili šéfku nacionalistické Národní strany (FN) Marine Le Penovou. Ta živí svou popularitu z obavy obyvatel z přistěhovalců, zvlášť muslimů.
Ramadan vyzval při nedávné návštěvě Francie muslimy, "aby volili Hollanda, nebo stranu sloužící islámu... Neslyšel jsem Hollanda říci, že mu to vadí," řekl ve středu a ráno v televizi a rozhlase Sarkozy. Později ale připustil, že zpráva o výzvě sedmi set mešit k hlasování pro Hollanda, kterou ve středu převzal z jistého časopisu, byla nepravdivá.
Ramadan je vnuk zakladatele nejstaršího islamistického hnutí na světě, egyptského Muslimského bratrstva, které prosazuje spojení víry a politiky.
Sarkozyho tvrzení jsou podle Hollanda lživá. "Ramadan, který ve Francii ani nevolí, nikdy necitoval mé jméno. Nemám se co ospravedlňovat, když nějaký člověk řekne, že nemá rád odstupující vládu," řekl v rozhovoru pro rozhlas Hollande, který je podle průzkumů favoritem voleb.
Ramadan tvrzení Sarkozyho také popřel. "Nikdy v životě jsem nevyzval k hlasování pro Hollanda. Nejsem Francouz, nedal jsem pokyn k hlasování... Jen jsem vyzval muslimské a další francouzské občany, aby hlasovali v souladu se svým svědomím a vyhodnotili Sarkozyho politické výsledky, které jsou velmi špatné," prohlásil Švýcar.
Agentura AFP poznamenala, že Ramadan se 7. dubna u Paříže zúčastnil výroční schůze muslimských organizací ve Francii a při té příležitosti usoudil, že většina Francouzů není v posledních pěti letech spokojena. Šlo o kritiku Sarkozyho, kterého ale nejmenoval, stejně jako nejmenoval Hollanda, uvedla AFP.
Sarkozy hned po druhém kole 22. dubna, ve kterém skončil druhý za Hollandem, odsoudil záměr socialistického kandidáta dát volební právo všem cizincům, kteří žijí ve Francii více než pět let. S vědomím, že tato otázka popuzuje přívržence FN, Hollande tento záměr potvrdil.
"Deset dní před druhým kolem NF hraje stále více roli arbitra zápasu Hollande-Sarkozy. Sarkozy, který může doufat ve vítězství, jen pokud získá na svou stranu většinu ze 6,4 milionu voličů FN z prvního kola, pokračuje v pošilhávání více napravo," uvedl dnes server deníku Le Parisien.
Francouzští komentátoři však varují, že Sarkozy svým nadbíháním krajní pravici popuzuje centristu Françoise Bayroua, který získal v prvním kole téměř deset procent hlasů. Sarkozy potřebuje také většinu těchto hlasů, pokud chce pomýšlet na vítězství. Bayrou slíbil, že 3. května sdělí, kterého ze dvou kandidátů podporuje. Le Penová se rozhodla nepodpořit žádného z kandidátů, ale vyjádřila přesvědčení, že Sarkozy v čele státu končí.