Personální změny v institucích EU mohou zkomplikovat brexit

Zahraničí
23. 1. 2017 14:29
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová.

Personální změny v institucích Evropské unie dělají britské premiérce Therese Mayové těžkou hlavu při přípravě jednání o vystoupení Británie z EU. Napsala to agentura Bloomberg, která připomíná, že tyto změny přicházejí v době, kdy evropští socialisté mají problémy ve Francii, Itálii a Nizozemsku.

Nyní přišli socialisté rovněž o vedení Evropského parlamentu (EP), když si poslanci tento měsíc novým předsedou zvolili lidoveckého politika Antonia Tajaniho. Okolnosti výběru předsedy napověděly konec dosavadního systému dělení moci mezi nejsilnějšími frakcemi - lidovci a socialisty ve vedení EP.

Parlament má o takzvaném brexitu hlasovat právě před volbami do EP v polovině roku 2019 a podle Bloombergu se odborníci v Bruselu dohadují, zda socialisté na příští dva roky přejdou do opozice. Definitivně by to pohřbilo tradiční koalici evropských centristických stran a zvýšilo nebezpečí vetování dohody o odchodu Británie.

"Musíme být velmi opatrní. Bez velké koalice je riziko odmítnutí brexitu vyšší než s ní. Je v zájmu všech dát ji zase dohromady," řekl bývalý britský socialista v EP Glyn Ford.

Zvolením Tajaniho získala Evropská lidová strana (EPP), k níž patří i strana německé kancléřky Angely Merkelové, tři nejvyšší pozice v EU - předsedá parlamentu, vede unijní exekutivu a řídí summity.

"To, co se děje v Evropském parlamentu, dává představu o stavu národní politiky v celé unii. Jestliže socialisté začnou jednat jako opozice, budou se chovat provokativněji a budou kritičtější k tomu, co se bude vyjednávat k brexitu," myslí si Doru Frantescu z bruselského analytického střediska VoteWatch Europe.

Tajani byl zvolen 17. ledna po čtyřkolovém hlasování, které trvalo 11 hodin. Mayová mu v sobotu gratulovala a on řekl, že se těší na spolupráci s ní při jednáních o brexitu. Dodal, že chce chránit zájmy evropských občanů. Šéf frakce EPP Manfred Weber přišel ráno po hlasování za novináři a přiznal, že při volbě panovalo mnoho emocí. Vyzval členy své frakce, aby spolupracovali se socialisty v zájmu oslabení protiunijních sil v parlamentu v době, kdy se chystá hlasování například o dohodě o volném obchodu s Kanadou.

"Nikdy jsme si nepřáli takový druh konfliktu. Čeká nás mnoho věcí a já doufám, že stále můžeme počítat se zodpovědnou částí skupiny socialistů," řekl Weber.

Ford prohlásil, že o tom, zda budou socialisté ochotni obnovit koalici s lidovci, se rozhodne letos, kdy parlament zveřejní své priority pro vyjednávání o brexitu.

Mayová chce vyjednávání zahájit do konce března. Do té doby se budou muset politici včetně Merkelové rozhodnout, zda socialistům poskytnou větší podíl na vedení EU a zda jim neumožní jmenovat jejich člověka jako nástupce Donalda Tuska v čele Evropské rady. Podle Forda by bylo odmítnutí poskytnout tento post socialistům riskantní. "Přinutilo by je to zaujmout kritičtější stanovisko k záležitostem EU," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michel Euler

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ