Členové nové Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, která by měla převzít řízení exekutivy Evropské unie od listopadu, budou mít při nástupu stejné platové podmínky, jako mají členové komise nynější. Základní plat řadového eurokomisaře, a tedy i pravděpodobné české členky komise Věry Jourové, tedy dosáhne před zdaněním 20 832,54 eur (přes 580 tisíc korun) měsíčně.
Místopředsedové komise mají základní nezdaněný plat 23 147,26 eura (skoro 650 tisíc korun), vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku 24 073,15 eura (asi 674 tisíc korun) a Juncker jako předseda komise 25 554,58 eura (přes 715 tisíc korun) měsíčně. Pro srovnání - nejvyšší úředníci aparátu komise pobírají podle letošních údajů okolo 16 tisíc eur (necelých 450 tisíc korun).
"V případě komisařů podléhá větší část jejich platu 45procentnímu zdanění. Tato evropská daň se vrací do evropského rozpočtu," sdělil ČTK Antonio Gravili, mluvčí současného eurokomisaře Maroše Šefčoviče, odpovědného za administrativní záležitosti. Evropská daň má čtrnáct úrovní od osmi do 45 procent, dalších sedm procent tvoří takzvaný solidární odvod.
Na druhou stranu mají členové komise nárok na měsíční příspěvky na reprezentaci ve výši 607,71 eura (asi 17 tisíc Kč), místopředsedové a šéfka unijní diplomacie 911,38 eura (asi 25 500 korun) a šéf komise ve výši 1418,07 eura (skoro 40 tisíc korun).
Komisaři, kteří po nástupu dostanou dva měsíční platy a jsou jim proplaceny náklady na cestu a stěhování do Bruselu, mají také nárok na příspěvek na bydlení ve výši patnácti procent svého platu.
Odcházející komisaře, včetně nynějšího českého zástupce Štefana Füleho, čeká odchodné ve výši jednoho platu, opět proplacení stěhování a cestovného. Po tři roky pak mají bývalí komisaři nárok na finanční příspěvek. Ten se pohybuje mezi 40 až 65 procenty základního platu v závislosti na délce působení dotyčného v komisi.
Tento příspěvek podléhá zdanění a platí, že pokud komisař začne vykonávat jinou výdělečnou činnost, nesmí jeho plat společně s výší příspěvku přesahovat jeho odměnu jako člena Evropské komise.
Od 65 let věku mají bývalí komisaři nárok na penzi, jejíž výše také závisí na odsloužených letech, za rok 4,275 procenta základní mzdy, a nesmí přesáhnout sedmdesát procent posledního základního platu.