V Německu alarmujícím způsobem přibývá skupin pašeráků lidí. Na tiskové konferenci o organizovaném zločinu v Německu to řekl ministr vnitra Thomas de Maizière. Za jeden ze způsobů, jak bojovat s pašeráky lidí, označil vytvoření legálních cest pro imigraci. Problém však podle něj není možné řešit jen na německé úrovni.
"V roce 2013 jsme vyšetřovali 1500 pašeráků, v roce 2014 to bylo 2149 případů. V letošním prvním pololetí se počet případů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobil," řekl de Maizière. Podle informací Spolkového kriminálního úřadu (BKA) organizují v Německu nelegální přechody přes hranice především turecké a syrské skupiny.
Ministr označil nelegální převádění lidí přes hranice za těžký zločin. "Zneužívání nouze lidí, kteří prchají před válkou, k osobnímu zisku je odporné, v mnoha případech i ohrožuje životy," řekl a připomněl osud desítek běženců, kteří se udusili v nákladovém prostoru kamionu na maďarsko-rakouských hranicích.
Z dlouhodobého pohledu jsou podle de Maizièra dva hlavní způsoby, jak zastavit pašeráky lidí. Jedním je řešení příčin útěku přímo v místě, odkud běženci pocházejí, druhým je zajištění, že převádění lidí nebude přinášet zisky. "Toho lze docílit stanovením celoevropských kvót pro počet lidí, kteří se mohou legálně přistěhovat. S tím, že by je Evropa vyzvedla přímo z krizových regionů a následně je na svém území rozmístila," zopakoval svůj dřívější návrh. Po naplnění kvót by už EU podle ministra žádné běžence nepřijímala.
De Maizière také uvedl, že boj s pašeráky lidí není možné řešit jen na německé úrovni, ale bude vyžadovat spolupráci s ostatními evropskými státy. Skupiny, které zajišťují nelegální přechod hranic do Německa, totiž podle něj jsou jen malou částí rozsáhlých pašeráckých sítí, které mají své hlavní základny v balkánských zemích a v Turecku.
Ministr rovněž přiznal, že v boji proti organizovanému zločinu se situace v Německu nijak výrazně nezlepšuje. Policie loni vyšetřovala 8700 lidí podezřelých z podílu na organizovaném zločinu, proti roku 2013 je to jen minimální pokles. Zvyšuje se ale podíl zahraničních pachatelů, kteří jsou podle de Maizièra zodpovědní za dvě třetiny trestných činů, které v zemi spáchají organizované bandy.
Nejpočetnější skupinou cizinců mezi zločinci jsou podle policie Turci a Litevci, následují občané Polska. Polské a litevské skupiny se zaměřují především na krádeže aut a vloupání v pohraničních oblastech, turecké skupiny na obchod s omamnými látkami. Češi nepředstavují z německého pohledu významnou zločineckou skupinu, kvůli údajnému podílu na organizovaném zločinu vyšetřovala loni německá policie 67 českých občanů.
Počet pašeráků lidí se v Německu zdvojnásobil
Zahraničí
6. 10. 2015 14:51
De Maizière chce, aby unie po naplnění kvót další běžence nepřijímala.