Německá policie v loňském roce zaznamenala přes 143 tisíc případů násilí mezi partnery, oběťmi pak byly z více než 80 procent ženy. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou ve čtvrtek na tiskové konferenci zveřejnili šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch a ministryně vnitra Nancy Faeserová. Počet případů meziročně klesl o 2,5 procenta.
"S násilím na ženách se nemůžeme nikdy smířit, naopak proti němu musíme co nejrozhodněji vystupovat," řekla Faeserová. Pro demokratickou a otevřenou zemi, jako je Německo, je podle ministryně základním kamenem rovnoprávnost žen a mužů, proto zde nesmí docházet k beztrestnému násilí na ženách. "Pokud muži zabíjejí ženy jen proto, že to jsou ženy, pak je správné hovořit o femicidě," prohlásila.
Německo v loňském roce zaregistrovalo 369 případů vražd a zabití mezi partnery či pokusů o ně, z nichž drtivá většina byla namířena proti ženám. Z těchto 369 případů jich bylo 121 dokonáno. Zabito či zavražděno takto bylo 109 žen a 12 mužů.
Nejčastějšími delikty mezi partnery bylo ublížení na zdraví, které se na statistice podílelo ze zhruba 60 procent. Se započtením případů těžkého ublížení na zdraví je pak tato kategorie o dalších 12 procentních bodů vyšší. Další nejrozšířenější činy byly vyhrožování, pronásledování a nátlak (24 procent). Případů znásilnění či sexuálního napadení mezi partnery řešila policie přes 3600 (2,5 procenta celé statistiky).
"Muži, kteří páchají na ženách násilí, a je jedno, zda psychické, či fyzické, jsou zločinci. To, co dělají, je opovrženíhodné a v rozporu s našimi základními společenskými hodnotami," řekla Faeserová.
Ve všech kategoriích násilností mezi partnery jsou nejčastějšími oběťmi vždy ženy, v případech kuplířství a nucené prostituce pak výhradně ženy. BKA vede statistiku i podle věku obětí, kterým je nejčastěji mezi 30 až 40 lety (34 procent případů) a poté mezi 40 až 50 lety (19,5 procenta případů).
Podle státní příslušnosti mělo 70 procent obětí německé občanství. U neněmeckých obětí byli nejčastěji zastoupeni turečtí občané (3,7 procenta) a Poláci (3,2 procenta), a to shodně v případě mužů i žen jako obětí. Češi samostatně v přehledu vedeni nejsou. Z evropských občanů nicméně statistika jako časté oběti násilí uvádí Rumuny, Bulhary a v případě mužských obětí také Italy.