Pochod několika stovek uprchlíků, kteří v úterý vyrazili z Bělehradu pěšky k maďarské hranici kvůli zhoršujícím se podmínkám v utečeneckých táborech, se rozdělil. Po noci v hustém podzimním dešti se polovička z asi tří stovek uprchlíků rozhodla pro návrat do Bělehradu. Zbytek se pod dohledem policejních hlídek utábořil na benzinové stanici u města Indjija, asi čtyřicet kilometrů na sever od srbské metropole.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
K maďarským hranicím je ze srbské metropole asi dvě stě kilometrů.
Unavení migranti si stěžovali na srbské uprchlické tábory, které mají kapacitu pro 4500 lidí, zatímco kvůli uzavření a posílení ostrahy maďarských hranic uvízlo v Srbsku na 7000 migrantů.
"Chtěli jsme zůstat, ale všechny tábory jsou plné. Spali jsme po parcích a pod mosty. Chyběla hygienická zařízení, jídlo, všechno," postěžoval si Afghánec Ahmad z Kábulu, zatímco humanitární pracovníci rozdávali přikrývky a místní pekař je zásobil pečivem.
Migranti sice žádali o odvoz autobusy k maďarským hranicím, zástupce srbského komisaře pro uprchlíky ale uvedl, že úřady nepočítají s žádnou pomocí v tomto směru.
Srbská policie mezitím uvedla, že zatkla dva převaděče při pokusu propašovat 71 migrantů z Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Íránu ve dvou dodávkových automobilech.
Balkánskou cestou loni prošlo skoro milion uprchlíků, ale letos v březnu byla uzavřena. Přesto se stovky uprchlíků každým dnem pokoušejí dostat do Evropské unie.
Velká skupina uprchlíků došla nedávno ze srbské metropole až do města Novi Sad poblíž hranice s Maďarskem. Odtud je úřady nechaly rozvézt do uprchlických středisek v Srbsku.