Slovák zadržený v irském hlavním městě Dublinu s balíčkem trhaviny, který se v těchto dnech stal nechtěnou hvězdou irských a slovenských médií, se na letištní policii v Popradu nezlobí a žádné žaloby podávat nechce. Bratislavský tisk dnes identifikoval devětačtyřicetiletého pasažéra jako Štefana Gondu, popradského elektrotechnika.
Pracovní příležitost v Irsku ho před čtyřmi lety dočasně vylákala do Dublinu. Gonda se s novináři nechce bavit, o maximální zdrženlivost v podávání informací prý podle listu Pravda požádalo irskou stranu i slovenské ministerstvo vnitra. Několik informací ale do dnešního slovenského tisku proniklo z Gondovy rodiny.
Gondova manželka Monika přiznává, že její muž si při zadržení ve svém dublinském bytě a tříhodinovém policejním výslechu dost vytrpěl. "Vím, co se s ním dělo, snaží se před tím uniknout, má z toho trauma," řekla Gondová redaktorům Pravdy. "Detaily ale manžel nechce zveřejňovat," upozornila.
Podle slovenských právníků má Gonda plné právo požadovat odškodnění. "Člověk, jehož takto využili k policejnímu cvičení bez jeho vědomí, může policejní sbor zažalovat a dožadovat se náhrady škod," cituje Nový čas odborníka na trestní právo. "V tomto případě byla porušena jeho osobnostní práva a došlo k nemajetkové újmě. Má nárok na finanční odškodnění."
Žaloba ale slovenskou policii zřejmě nečeká. "To v žádném případě," řekla slovenským novinářům Monika Gondová s tím, že jí samé i manželovi se dostalo omluvy. Slova pochopení našla Gondová i pro policejního psovoda, který svou nedbalostí celý incident způsobil.
"Nechceme, aby ten policista zbytečně trpěl," řekla redaktorům Pravdy. "Je mi ho líto. Každý přece může udělat chybu, určitě to neudělal se zlým úmyslem."
Rezort slovenského ministra vnitra prosil Iry, aby nic nezveřejňovali a věc ututlali, píše slovenský tisk.
Gonda má tři děti a z Dublinu se vrací domů jen o letních prázdninách a na Vánoce. Právě při návratu z vánočních svátků si tentokrát do Dublinu nevědomky odvezl "nadílku" od slovenské policie v podobě 90 gramů nebezpečné trhaviny RDX.
Například slovenský list Sme označuje celou kauzu za planetární blamáž. Policie, která pošle letecky výbušninu do jiného státu a chová se tak, že jiný stát to mohl dát do pořádku až po třech dnech, dělá hanbu sobě i zemi. Zodpovědnost za planetární blamáž je na řediteli pohraniční a cizinecké policie a ministrovi vnitra. V právním státě nemůžou bezpečnostní orgány dělat z leteckých pasažérů zvířata na policejní testy, píše Sme.
Foto: Profimedia