Poláci slaví <span>pád komunismu</span>

Zahraničí
4. 6. 2009 12:15
Demonstrace Solidarity roku 1988.
Demonstrace Solidarity roku 1988.

Vástava fotografií pod širým nebem v Gdaňsku, kolébce Solidarity.Polsko dnes slaví 20. výročí prvních polosvobodných voleb, které skončily jasným vítězství protikomunistického hnutí Solidarita. Výjimečnou atmosféru však kromě deštivého chladného počasí poněkud kazí spor konzervativního prezidenta Lecha Kaczyńského s liberálním premiérem Donaldem Tuskem.

Zatímco hlava státu je od rána v severopolském Gdaňsku, kde Solidarita vznikla, šéf vlády oslavuje se svými protějšky z postkomunistických zemí v jihopolském Krakově.

Premiér přesunul část oslav do Krakova kvůli chystané protivládní demonstraci v Gdaňsku. Tu ale odboráři nakonec odvolali. "Je to na hlavu postavené. Solidarita vznikla u nás, Krakov s tím nemá nic společného," řekl ČTK Krzysztof Dogielewicz, který pracuje v gdaňské loděnici 27 let. 

ČTĚTE TAKÉ: Poláci si k dvacátému výročí voleb nechají narůst knírek
                       
Poláky namíchl klip EU k pádu komunismu
                        Polsko možná neoslaví pád komunismu. Kvůli odborářům

Na krakovském hradě Wawel přivítal Tusk šéfy vlád několika postkomunistických zemí, lídra Solidarity a pozdějšího prezidenta Lecha Walesu, bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla a německou kancléřku Angelu Merkelovou. Politici chtějí svět vyzvat k mezinárodní solidaritě. 

Walesa hovoří na slavnostním zasedání parlamentu 3. června 09.

Havel i Walesa se později přesunou do Gdaňska, kde se v poledne koná mše u pomníku zabitých pracovníků loděnic a odpoledne konference věnovaná událostem roku 1989. Náměstí Solidarity od rána začaly plnit stovky lidí. Očekává se, že na bohoslužbě jich může být až 10 tisíc.

Jednání u kulatého stolu mezi zástupci opozice a komunisty začala v únoru 1989 a skončila v dubnu dohodou o legalizaci Solidarity a vypsáním částečně svobodných voleb. T

Demonstrace Solidarity roku 1988.y se konaly 4. června 1989 a opozice v nich jasně zvítězila. V srpnu téhož roku v čele vlády stanul nekomunista Tadeusz Mazowiecki.

Polsko chce světu v rámci oslav hlavně připomenout, že komunismus nepadl až s Berlínskou zdí 9. listopadu. Větší šanci zvítězit v boji o paměť však má podle odborníků asi přece jen Berlín, a to mimo jiné i kvůli sporu polského premiéra a prezidenta, kteří slaví na různých koncích Polska.

Český exprezident Václav Havel ČTK řekl, že vítěze nelze jednoznačně určit, protože proti komunistickému režimu vzdorovali lidé v různých zemích už od 50. let. První cihlu z komunistické zdi v roce 1989 ale vyjmuli Poláci, zdůrazňují polští historici.

Foto: polská vláda, ČTK/AP a Reuters.

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Potopení ponorky v Egyptě nepřežilo šest ruských turistů. Příčina neznámá

Zahraničí
27. 3. 2025
ilustrační foto

Rádio Svobodná Evropa zatím přežije. Trumpův tým se zalekl soudu

Zahraničí
27. 3. 2025
ilustrační foto

Rusko vrátilo pět ukrajinských dětí. Tisíce jich stále drží v zajetí

Zahraničí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ