Poláci slaví <span>pád komunismu</span>

Zahraničí
4. 6. 2009 12:15
Demonstrace Solidarity roku 1988.
Demonstrace Solidarity roku 1988.

Vástava fotografií pod širým nebem v Gdaňsku, kolébce Solidarity.Polsko dnes slaví 20. výročí prvních polosvobodných voleb, které skončily jasným vítězství protikomunistického hnutí Solidarita. Výjimečnou atmosféru však kromě deštivého chladného počasí poněkud kazí spor konzervativního prezidenta Lecha Kaczyńského s liberálním premiérem Donaldem Tuskem.

Zatímco hlava státu je od rána v severopolském Gdaňsku, kde Solidarita vznikla, šéf vlády oslavuje se svými protějšky z postkomunistických zemí v jihopolském Krakově.

Premiér přesunul část oslav do Krakova kvůli chystané protivládní demonstraci v Gdaňsku. Tu ale odboráři nakonec odvolali. "Je to na hlavu postavené. Solidarita vznikla u nás, Krakov s tím nemá nic společného," řekl ČTK Krzysztof Dogielewicz, který pracuje v gdaňské loděnici 27 let. 

ČTĚTE TAKÉ: Poláci si k dvacátému výročí voleb nechají narůst knírek
                       
Poláky namíchl klip EU k pádu komunismu
                        Polsko možná neoslaví pád komunismu. Kvůli odborářům

Na krakovském hradě Wawel přivítal Tusk šéfy vlád několika postkomunistických zemí, lídra Solidarity a pozdějšího prezidenta Lecha Walesu, bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla a německou kancléřku Angelu Merkelovou. Politici chtějí svět vyzvat k mezinárodní solidaritě. 

Walesa hovoří na slavnostním zasedání parlamentu 3. června 09.

Havel i Walesa se později přesunou do Gdaňska, kde se v poledne koná mše u pomníku zabitých pracovníků loděnic a odpoledne konference věnovaná událostem roku 1989. Náměstí Solidarity od rána začaly plnit stovky lidí. Očekává se, že na bohoslužbě jich může být až 10 tisíc.

Jednání u kulatého stolu mezi zástupci opozice a komunisty začala v únoru 1989 a skončila v dubnu dohodou o legalizaci Solidarity a vypsáním částečně svobodných voleb. T

Demonstrace Solidarity roku 1988.y se konaly 4. června 1989 a opozice v nich jasně zvítězila. V srpnu téhož roku v čele vlády stanul nekomunista Tadeusz Mazowiecki.

Polsko chce světu v rámci oslav hlavně připomenout, že komunismus nepadl až s Berlínskou zdí 9. listopadu. Větší šanci zvítězit v boji o paměť však má podle odborníků asi přece jen Berlín, a to mimo jiné i kvůli sporu polského premiéra a prezidenta, kteří slaví na různých koncích Polska.

Český exprezident Václav Havel ČTK řekl, že vítěze nelze jednoznačně určit, protože proti komunistickému režimu vzdorovali lidé v různých zemích už od 50. let. První cihlu z komunistické zdi v roce 1989 ale vyjmuli Poláci, zdůrazňují polští historici.

Foto: polská vláda, ČTK/AP a Reuters.

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ