Francie volí prezidenta. Do druhého kola, které proběhne 7. května, se probojoval mladý centrista Emmanuel Macron a kandidátka za krajní pravici Marine Le Penová. Na otázky ohledně vítěze druhého kola a politiky obou kandidátů odpovídal pro TÝDEN. CZ politolog doc. PhDr. Michel Perottino, Ph.D.
Francouzi za poslední rok čelí mnoha teroristickým útoků. Mohly by obavy ovlivnit jejich volbu ve druhém kole?
Je naprosto jasné, že je francouzská politika dlouhodobě ovlivněná touto bezpečnostní situací. Potvrdilo se to koneckonců již ve čtvrtek a v následujících dnech. Není však zcela jasné, jak konkrétně to může ovlivnit druhé kolo: bude záležet na dalším dění a na reakcích obou kandidátů. Obecně vzato tato tématika spíše zvýhodňuje pravici, respektive krajní pravici.
Právě šéfka krajní pravice je neustále srovnávána s Trumpem. Jsou si skutečně tak podobní? A v čem?
Jsou. Oba mají například obdobnou populistickou rétoriku, zejména v apelu na lid, slibem uzavřít hranice a nabídkou protekcionistických opatření. Rovněž si jsou podobní tím, že fakta často překrucují. Le Penová je však na rozdíl od amerického prezidenta dlouhodobě aktivní na politické scéně, vede politickou stranu (byť se teď dočasně symbolicky vzdala předsednictví), která má dlouhodobě pevnou hodnotovou základnu. Na rozdíl od Trumpa, navrhuje Le Penová nejen populistická řešení, ale i krajně pravicový základ (včetně euroskeptických pozic).
V novodobé historii Francie dosud nestála v čele státu žena. Není to pro Le Penovou minusový bod?
Nemyslím si, že by to byl negativní bod pro Le Penovou. Tohle moc velkou roli hrát nebude.
Po vyhlášení výsledků prvního kola vypadal pan Macron velmi suverénně, pro některé až arogantně. Podle médií oslavoval, jako kdyby měl již vítězství v kapse. Nemohlo by mu to u voličů uškodit?
Ano, hodně se o tom mluví a může to odradit některé voliče, či podpořit jejich myšlenku, že má souboj již předem daného vítěze. Souvisí to i se současnou velmi živou debatou o volební účasti v druhém kole.
Dalo by se kandidátovo chování přičítat jeho mladému věku a nezkušenostem v politickém životě?
Nemyslím si, že to je otázka věku, patrné je, že jde spíš o nezkušenosti, nejen v politickém životě, ale koneckonců i jeho týmu. Navazuje to částečně na určitou formu arogance.
V Evropě se zvyšuje vlna populismu. Tahle situace spíše nahrává do karet šéfce FN. Myslíte si, že má Macron stále větší šanci zvítězit?
Neřekl bych stále větší, ale zatím, podle dlouhodobých výsledků průzkumů veřejného mínění, má (papírově) jednoznačné šance vyhrát. Naopak Le Penová má omezené možnosti jak získat nové voliče. To, co může kandidátku za krajní pravici dostat do Elysejského paláce, je demobilizace voličů, kteří by mohli volit Macrona.
Marine Le Penová řekla, že je ochotna přijít s kompromisními postoji. Bude její změna postoje na Francouze platit? Není na to už pozdě?
Těžko sleví z dlouhodobých pozic, se kterými nelze nalézt kompromis. Rétoriku může mít mírnější, ale těžko bude nalézat možnost kompromisů, spíše bude tradičně cílit některými tématy na některé části voličů (kritika EU, konzervativní hodnoty, protekcionismus) a tím pádem nabízet sliby "à la carte".
Mohlo by vítězství Le Penové rozdělit Francii a vyvolat vlnu nepokojů, jako tomu bylo po vítězství Donalda Trumpa?
Hypotetické vítězství Le Penové (záleželo by hodně na způsobu vítězství) by mohlo vést k vážným nepokojům, mnohem silnějších než proti Trumpovi. Nutno si ale uvědomit, že v každém případě by Le Penová neměla vyhráno, a že by v poslaneckých volbách nejspíš neuspěla, zejména protože Národní fronta nemá dostatek kádrů (ať už jako kandidáty, tak případně i pro obsazení klíčových vládních funkcí).
Le Penové zastává tvrdou extrémistickou politiku. Může však v praxi dodržet vše co voličům slíbila? Například ohledně deportace migrantů či frexit?
Dá se předpokládat, že se bude snažit splnit sliby, ale v současném právním státě to bude mít výrazně ztížené.
Myslíte si, že bude mít kandidátka pro splnění svého programu dostatečnou podporu parlamentu?
Nepředpokládám. Podle všeho, soudě podle dřívějších zkušeností, nemá Národní fronta (či jiná formace podporující Le Penovou) šance získat většinu ani podporu jiných stran. V takovém případě se již spekulovalo u jejich stoupenců a hovořilo se o rozpuštění dolní komory, což ovšem nemůže dělat neustále.
Kdo podle vás vyhraje druhé kolo voleb a proč?
Pokud nedojde k oné demobilizaci, Macron se stane prezidentem republiky. Le Penová samozřejmě teď nemůže uznat předem porážku, a může hypoteticky i vyhrát, ale řekl bych, že sází na další vývoj francouzské společnosti a na širší možnosti vyhrát za pět nebo deset let.