Polovina Evropy stávkuje. Uspoříme se až k smrti?

Zahraničí
14. 11. 2012 15:55
Demonstranti utíkají před policií v Římě.
Demonstranti utíkají před policií v Římě.

Je to dosud ojedinělá akce v Evropské unii. Miliony pracujících v zemích postižených krizí demonstrují proti politice utahování opasků svých vlád. Protesty výrazně zasahují i do leteckého a železničního provozu.

Jeden policista byl vážně zraněn v Turíně a dalších pět lehce v Miláně při střetech s demonstranty. V Itálii byla na dnešek svolána zhruba stovka demonstrací v rámci Dne evropské mobilizace na výzvu Evropské odborové konfederace (CES). Demonstrace a stávky se konají ve všech zemích jižní Evropy.

Demonstranti versus policie v Benátkách.Nejostřejší střety se odehrály v Turíně, kde přívrženci krajní levice napadli policistu, rozbili mu helmu a zlomili mu ruku. V celé Itálii protestují tisícovky převážně mladých lidí, z velké části studentů.

Předsedkyně největšího italského odborového svazu CGIL Susanna Camussová na jedné z demonstrací prohlásila, že přehnaně úsporná politika rdousí trh práce a "zbídačuje zemi".

CGIL vyzval své členy k jednodenní stávce proti zvyšování daní a úsporným opatřením přijatým úřednickou vládou premiéra Maria Montiho. Camussová kritizovala další dva odborové svazy CISL a UIL, které jsou umírněnější a stávku dnes nevyhlásily.

Zčásti ochromená letecká doprava

Generální stávka proti úsporným opatřením a snižování sociálních výdajů se už od úterního pozdního večera koná v Portugalsku. Stávka začala na železnici, o půlnoci se zastavila také lisabonská MHD. Lisabonské letiště dnes zrušilo nejméně 200 letů.

Osiřelá železniční nádraží v Belgii. Na snímku Antverpy.Protestu se účastní mnoho zaměstnanců ve veřejném i soukromém sektoru. Jen v Lisabonu se k ní připojili téměř všichni zaměstnanci uklízecích služeb a 90 procent zaměstnanců nemocnic.

Po celém Portugalsku se konají četné demonstrace.

Lidé se nechtějí smířit se snižováním mezd, škrtáním předvánočních bonusů a zvyšováním daní, které prosadila vláda konzervativního premiéra Pedra Passose Coelha.

Velkým obloukem kolem Belgie

Lidem cestujícím dnes vlakem se doporučuje, aby se vyhnuli Belgii, kde zaměstnanci železniční společnosti SNCB zahájili v noci na dnešek čtyřiadvacetihodinovou stávku.

Generální stávka se dnes koná také ve Španělsku, kde byly zrušeny stovky letů a nefungující velké továrny či přístavy. Podobně jako v Itálii jsou ulice velkých měst dějištěm násilných střetů protestujících s policií. V Madridu policie demonstranty rozháněla obušky.

Zápalné lahve na policistů v ulicích Atén.

Do tříhodinové stávky v Řecku se dnes zapojili státní zaměstnanci. V poledne se uzavřely školy i ministerstva. Novináři během protestu informovali jen o událostech souvisejících s protestním dnem. V poledne se také uskutečnila demonstrace v centru Atén. Na rozdíl od jiných zemí se dnešní stávka v Řecku ale nedotkla letecké, lodní, autobusové ani železniční dopravy.

Předseda Německého svazu odborů (DGB) Michael Sommer dnes pranýřoval politiku šetření jako špatný prostředek proti krizi. Země zasažené krizí eura se "uspoří k smti", řekl pro rozhlasovou stanici Deutschlandradio Kultur.

"Chceme správná opatření proti kizi (...) To znamená, že se proti krizi investujee do krize vespoříme," prohlásil Sommer.

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ