Polská policie našla nápis z Osvětimi. Zatkla pět mužů
21.12.2009 06:41 Aktualizováno 21.12. 10:04
Polská policie nalezla nápis "Arbeit macht frei" z brány bývalého koncentračního tábora v Osvětimi, který byl ukraden v pátek nad ránem. Policisté přitom zatkli pět mužů, kteří měli již dříve problémy se zákonem. Pachatelé nápis rozřezali na tři kusy, z nichž každý obsahuje jedno slovo. Hrozí jim až deset let vězení.
Nápis, jenž je dodnes symbolem utrpení milionů lidí v době nacistické diktatury, policie podle mluvčí vypátrala na severu země v Kujavsko-Pomořanském vojvodství nedaleko Toruně. Byl schován v lese blízko bydliště jednoho ze zadržených.
Zloději už byli trestaní
Zadrženým je mezi 20 a 39 lety. Policie je znala, protože se do křížku se zákonem dostali v minulosti už několikrát. Ke krádeži nápisu je podle velitele policie v Malopolsku Andrzeje Rokity vedla zřejmě hlavně touha po zisku, není ale jasné, zda pracovali na objednávku. "Žádný z nich nepatří k neonacistické organizaci," uvedl Rokita na tiskové konferenci.
PSALI JSME: Z brány v Osvětimi ukradli nápis "Arbeit macht frei"
Podle policie se do prostoru bývalého koncentračního tábora v Osvětimi vydali čtyři z podezřelých a nápis "Arbeit macht frei" rozřezali hned na místě.
Policie udělá vše pro to, aby se nápis mohl do osvětimského muzea vrátit do konce příštího ledna, kdy uplyne 65 let od osvobození této "továrny na smrt" Rudou armádou, řekl Rokita. Nyní je v muzeu replika nápisu.
Hodnota nápisu? Nevyčíslitelná
Nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Na tabuli je obrácené písmeno "b" ve slově Arbeit, což mnozí vykládají jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům. Nápis chtěli po osvobození Osvětimi v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky ji její hlídač dal jednomu z bývalých vězňů. Podle odborníků má nevyčíslitelnou hodnotu.
Heslo "Arbeit macht frei" bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.
Koncentračním táborem v Osvětimi prošlo za druhé světové války podle historiků 1,1 milionu Židů, 140 tisíc politických vězňů z Polska, 20 tisíc Romů, 10 tisíc válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností. Celkový počet obětí se odhaduje na 1,1 až 1,5 milionu osob, většinou Židů.
K TÉMATU: Osvětim hledá stamiliony na záchranu tábora smrti
Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev. Tamní muzeum ročně navštíví více než milion lidí. Na jeho pozemku se dochovaly osobní věci vězňů a více než 150 budov, včetně plynových komor. Polsko ale nemá na jejich údržbu dost peněz. Letos proto vyzvalo ostatní země, aby mu pomohly. Německo minulý týden oznámilo, že dá na opravy tábora 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun), což je polovina částky, které je podle správy muzea k zachování památníku potřeba. Česká vláda se letos v dubnu rozhodla přispět dvěma miliony korun.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.