Polsko chce zatknout <span>Švéda kvůli Osvětimi</span>

Zahraničí
15. 1. 2010 15:36
Ukradený nápis z Osvětimi byl rozřezán na několik částí.
Ukradený nápis z Osvětimi byl rozřezán na několik částí.

Ukradený nápis z Osvětimi byl rozřezán na několik částí.Prokuratura v Krakově dnes vydala zatykač na Švéda, který je podezřelý, že objednal krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi.

Pokud by se Švéd nyní vydal do Polska, může být zadržen. Polsko chce v příštích dnech vydat na podezřelého Anderse Högströma evropský zatykač, na základě kterého by ho mohly švédské úřady zatknout a předat polské justici. Prokuratura v Krakově ho plánuje obvinit z navádění ke krádeži nápisu.

Nápis Arbeit macht frei zmizel z brány bývalého koncentračního tábora v Osvětimi 18. prosince. O několik dnů později ho policie našla ukrytý v lese u vsi Czernikowo nedaleko Toruně a zatkla pět údajných zlodějů, kteří zřejmě pracovali na objednávku Švéda. Ten ho podle svého vyjádření pro švédský bulvární list Expressen chtěl prodat dál. Högström byl v letech 1994 až 1999 šéfem švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

PSALI JSME: Polská policie našla nápis z Osvětimi. Zatkla pět mužů

Nápis byl po krádeži rozřezán na tři části. Do muzea, které je dnes v prostoru někdejšího koncentračního tábora, se zřejmě vrátí ještě před 65. výročím osvobození nacistické továrny na smrt, v níž za druhé světové války zahynulo 1,1 milionu až 1,5 milionu lidí, hlavně Židů. Rudá armáda osvobodila Osvětim 27. ledna 1945.

Zatýkání podezřelých z krádeže nápisu v Osvětimi.Polsko chystá velkou vzpomínkovou slavnost. Pozván je i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten ale s největší pravděpodobností nepřijede. Místo něj by měl dorazit ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Během oslav má být otevřena výstava o osvobození Osvětimi sovětskou armádou. Výstava, kterou připravilo ruské muzeum Velké vlastenecké války, působí kontroverzně, protože někdejší vězni z území obsazených Sovětským svazem po 17. září 1939 jsou zde označováni jako "občané SSSR". Pakt Ribbentrop-Molotov, kterým si Stalin s Hitlerem rozdělili sféry vlivu ve východní Evropě, otevřel totiž Moskvě cestu k obsazení východní části Polska, pobaltských republik, východní části Finska a Besarábie.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ