Polsko chce zatknout <span>Švéda kvůli Osvětimi</span>

Zahraničí
15. 1. 2010 15:36
Ukradený nápis z Osvětimi byl rozřezán na několik částí.
Ukradený nápis z Osvětimi byl rozřezán na několik částí.

Ukradený nápis z Osvětimi byl rozřezán na několik částí.Prokuratura v Krakově dnes vydala zatykač na Švéda, který je podezřelý, že objednal krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi.

Pokud by se Švéd nyní vydal do Polska, může být zadržen. Polsko chce v příštích dnech vydat na podezřelého Anderse Högströma evropský zatykač, na základě kterého by ho mohly švédské úřady zatknout a předat polské justici. Prokuratura v Krakově ho plánuje obvinit z navádění ke krádeži nápisu.

Nápis Arbeit macht frei zmizel z brány bývalého koncentračního tábora v Osvětimi 18. prosince. O několik dnů později ho policie našla ukrytý v lese u vsi Czernikowo nedaleko Toruně a zatkla pět údajných zlodějů, kteří zřejmě pracovali na objednávku Švéda. Ten ho podle svého vyjádření pro švédský bulvární list Expressen chtěl prodat dál. Högström byl v letech 1994 až 1999 šéfem švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

PSALI JSME: Polská policie našla nápis z Osvětimi. Zatkla pět mužů

Nápis byl po krádeži rozřezán na tři části. Do muzea, které je dnes v prostoru někdejšího koncentračního tábora, se zřejmě vrátí ještě před 65. výročím osvobození nacistické továrny na smrt, v níž za druhé světové války zahynulo 1,1 milionu až 1,5 milionu lidí, hlavně Židů. Rudá armáda osvobodila Osvětim 27. ledna 1945.

Zatýkání podezřelých z krádeže nápisu v Osvětimi.Polsko chystá velkou vzpomínkovou slavnost. Pozván je i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten ale s největší pravděpodobností nepřijede. Místo něj by měl dorazit ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Během oslav má být otevřena výstava o osvobození Osvětimi sovětskou armádou. Výstava, kterou připravilo ruské muzeum Velké vlastenecké války, působí kontroverzně, protože někdejší vězni z území obsazených Sovětským svazem po 17. září 1939 jsou zde označováni jako "občané SSSR". Pakt Ribbentrop-Molotov, kterým si Stalin s Hitlerem rozdělili sféry vlivu ve východní Evropě, otevřel totiž Moskvě cestu k obsazení východní části Polska, pobaltských republik, východní části Finska a Besarábie.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ