Polsko přijme jen symbolický počet uprchlíků, řekla Kopaczová

Zahraničí
21. 9. 2015 10:30
Polská premiérka Ewa Kopaczová.
Polská premiérka Ewa Kopaczová.

Polsko přijme na své území jen symbolický počet uprchlíků. V televizním projevu to uvedla polská premiérka Ewa Kopaczová. Varšava navíc prý přijme jen lidi, kteří prokazatelně prchají před válkou a nikoli hospodářské migranty.

"Přijmeme jen symbolický počet uprchlíků, jen malou část," uvedla premiérka v přenosu veřejnoprávní televize TVP. "Už dnes mohu říci, že jich nepřijde mnoho. Určitě jich bude mnohem méně než v devadesátých letech, kdy Polsko přijalo více než 80 tisíc uprchlíků z Čečenska," dodala Kopaczová. Varšava navíc podle ní chce poskytnout útočiště jen válečným uprchlíkům a nikoli ekonomickým migrantům.

Minulou středu Kopaczová v projevu k poslancům řekla, že Polsko je i přes odpor opozice ochotno přijmout v rámci unijního záměru více uprchlíků než původně slibované 2000, konkrétní počet však neuvedla.

V Praze v pondělí budou o uprchlické krizi jednat ministři zahraničí visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko). Setkání bude přítomen i jejich protějšek z předsednické země EU Lucemburska. Ve středu se hlavy států a vlád EU sejdou na mimořádném summitu, jehož hlavním tématem by mělo být rozdělení uprchlíků v rámci osmadvacítky.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

EU schválila obchodní dohodu s Mercosurem, šéfka EK ji může podepsat

Zahraničí
9. 1. 2026

Sněhová bouře v Německu uzavřela školy, Brity a Francouze připravila o elektřinu

Zahraničí
9. 1. 2026
Ilustrační foto

Slovensko zažilo nejchladnější noc za pět let, informují meteorologové

Zahraničí
9. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ