Žabomyší válka na vrcholu polské politiky. Prezident Kaczyński dorazil k podpisu smlouvy o umístění americké základny v Polsku pozdě. O celých devět minut. Zdůrazňuje svou důležitost? Prý nemohl jet výtahem a musel do schodů pěšky. Vláda premiéra Tuska to ale vidí jinak. I u takových maličkostí létají u našich sousedů jiskry.
Jaké vztahy panují mezi prezidentem a vládními špičkami, dokumentuje i poslední spor o zdánlivou maličkost, jakou byl pozdní příchod prezidenta Lecha Kaczyńského k podpisu dohody o umístění americké raketové základny v Polsku.
Dohoda byla slavnostně podepsána minulou středu za přítomnosti nejvyšších polských představitelů a ministryně zahraničí USA Condoleezzy Riceové.
Konkrétním předmětem sporu jsou důvody, které zavinily prezidentovo devítiminutové zdržení. Podle Kaczyńského ho vláda chtěla před ministryní zahraničí USA úmyslně ztrapnit a nedovolila mu v sídle premiéra, kde se ceremonie konala, použít výtah. Místo toho ho nechali jít pěšky po schodišti. "Jsem podle ústavy nejvyšší představitel Polska a chtěl bych, aby se se mnou podle toho zacházelo," stěžoval si Kaczyński novinářům.
Vládní vysvětlení je samozřejmě odlišné. Prezident se do budovy sídla premiéra dostavil se šestiminutovým zpožděním, stojí v tiskovém prohlášení vlády, které dokumentuje každý krok hlavy státu po jeho příchodu a nevynechává ani 54 schodů, které musel na své cestě do druhého patra úřadu překonat. "Výtahem prezident jet nemohl, protože tato možnost ve středním traktu budovy neexistuje," stojí v dokumentu.
Podle spekulací polských médií chtěl Kaczyński pozdním příchodem jen zdůraznit důležitost své osoby. Nejedná se však o první spor mezi prezidentem a vládou, ke kterému ceremonie z minulé středy poskytla záminku. Vedení premiérovy strany Občanská platforma již dříve rozčílilo prezidentovo pousmání ve chvíli, kdy Donald Tusk v angličtině pozdravil americkou ministryni. Své počínání Kaczyński později vysvětloval tím, že ho pobavila představa, že někdo, kdo cizí řeč ovládá jen průměrně, chce nutně mluvit anglicky.
Polsko a USA minulou středu podepsaly smlouvu o výstavbě základny nedaleko baltského pobřeží v obci Redzikowo u Slupska. Výměnou za to dostanou Poláci 96 raket protivzdušné obrany Patriot-2. Součástí plánovaného amerického protiraketového štítu v Evropě je kromě raketové části v Polsku také část radarová, která má být umístěna v České republice.
Foto: AP