Porošenkovi "zhořkly" sladkosti. Ukrajina ho vyšetřovat nebude

Zahraničí
4. 4. 2016 12:41
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) ze zákona nemůže vyšetřovat přesuny majetku firem prezidenta Petra Porošenka do daňových rájů. Úřad to v pondělí oznámil v reakci na zprávy médií, podle kterých Porošenko mohl porušit zákon tím, že neoznámil majetek a příjmy v zahraničí, a že se mohl dopustit i daňových úniků. Úřad sdělil, že podle ukrajinských zákonů může vyšetřovat jen bývalé prezidenty, čili nemá pravomoc zahájit vyšetřování Porošenka. Od prezidentova případu dala ruce pryč i generální prokuratura.

Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško již vyzval parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi a zahájil proces odvolání hlavy státu, takzvaný impeachment. "Je vrcholem cynismu zřídit si firmy v daňových rájích v době, kdy (na východě země) umíraly stovky našich vojáků," uvedl na facebooku Ljaško. Počínání protikorupčního úřadu podle něj svědčí o tom, že není nezávislý. Druhá parlamentní frakce podpořila návrh na vytvoření vyšetřovací komise strana Svépomoc, regionální hnutí řízené lvovským starostou Andrijem Sadovým.

Porošenko nyní čelí ostré kritice za to, že převedl své obchodní aktivity ve výrobě čokolády a sladkostí do daňového ráje v zahraničí, jak vyplývá z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca.

Prezident v reakci na obvinění na facebooku napsal, že je "první úřední osobou na Ukrajině, která přistupuje seriózně k deklaraci svých výdělků, k placení daní a k řešení konfliktu zájmů". Uvedl, že své akcie svěřil do správy konzultačním a právním firmám a nezávislým expertům, na které dohlíží renomovaná banka.

Právní firma Avellum, s níž prezident spolupracuje, dnes vydala prohlášení, v němž veškerá obvinění Porošenka označuje za nepodložená. Porošenko prý ze své potravinářské firmy Rošen platí veškeré daně na Ukrajině.

"Když Porošenko v roce 2014 bojoval o nejvyšší státní funkci, sliboval voličům, že prodá svou firmu Rošen, největšího výrobce cukrovinek na Ukrajině, aby se plně soustředil na řízení země," připomněl list Ukrajinska pravda. "Ve skutečnosti se čokoládový magnát více zajímal o vlastní prospěch, než o blaho vlasti," dodal.

Hodnota Porošenkova majetku se odhaduje na 858 milionů dolarů (asi 20 miliard Kč). Deník Ukrajinska pravda rovněž napsal, že Porošenko dvakrát porušil zákon, když poskytl nepravdivé údaje o svém majetku. Svou zemi, která bojuje s nepřítelem, prý na daních připravil o tolik potřebné miliony dolarů.

Jeden z produktů Porošenkovy čokoládovny."Porošenko se ze všech sil snažil uchránit svůj majetek v daňovém ráji zrovna v době, kdy se nejvíce vystupňoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem," napsal list. Porošenko prý převáděl majetek do cizího daňového ráje zrovna "v kritických okamžicích boje se separatisty na Donbasu" na východě Ukrajiny, kdy povolával Ukrajince do zbraně, varoval před vpádem ruských vojsk a obviňoval Rusko z agrese.

Běžná praxe

Porošenko novinářům tvrdil, že své akcie svěřil do správy renomované zahraniční bance, respektive nezávislým expertům, na které banka dohlíží.

Prezidentovo počínání nyní Porošenkovi poradci podle agentury Unian obhajují tím, že jde o běžnou praxi ukrajinských firem.

"Po prostudování zpráv médií o prezidentově údajně nezákonné činnosti orgány prokuratury neshledaly, že byl spáchán trestný čin," uvedl Vladyslav Kucenko z generální prokuratury. Dodal, že na generální prokuraturu se už obracejí poslanci se žádostmi, aby se pustila do vyšetřování hlavy státu. Avšak podle ústavy nemá prokuratura příslušné pravomoci, a tak jí nezbylo, než poradit zákonodárcům, aby se obrátili na parlament.

Porošenko shodou okolností právě potvrdil odvolání generálního prokurátora Viktora Šokina, kterého dlouho chránil před kritikou, že prý sabotuje reformy v justici a brzdí tažení proti korupci. Šokinův nástupce ještě nebyl jmenován.

Autor: ČTK Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Mikko Stig

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ