Portugalsko, které tento půlrok předsedá Evropské unii, je v našich končinách známo jako příjemná turistická destinace. Již méně známá je skutečnost, že jde o značně konzervativní stát, v němž byly díky silnému katolicismu až do minulého měsíce ilegální potraty.
Lékaři, kteří by interrupci provedli, se vystavovali trestnímu stíhání. Portugalské ženy se proto hojně uchylovaly k „potratové turistice“ a odjížděly za tímto účelem do sousedního Španělska. Každoročně jich prý využilo služby španělských klinik asi deset tisíc.
Portugalsko bylo za tento zpátečnický přístup v Evropě často kritizováno a současný socialistický premiér José Sócrates (49) chybějící potratový zákon označil dokonce za „národní hanbu“. Jeho Socialistická strana o přijetí zákona dlouhodobě usilovala.
Téma interrupcí Portugalce dlouhodobě rozdělovalo a vyvolávalo emotivní a vyhrocené debaty a kampaně. Proti byla především silná církev a konzervativní venkovské obyvatelstvo, pro naopak mladí lidé ve městech. Pro legalizaci interrupcí se v únorovém referendu vyjádřilo téměř šedesát procent hlasujících. Pro nízkou účast však bylo označeno za neplatné.
Až minulý měsíc došlo konečně ke schválení zákona, který umožnil legální přerušení těhotenství až do desátého týdne těhotenství, ve výjimečných případech dokonce i déle.
Po povinné konzultaci s lékařem jsou však ženám před samotným výkonem dány tři dny na rozmyšlenou.
Někteří lékaři přesto nadále odmítají potraty provést, prý z důvodu svého přesvědčení a svědomí. Mnohé státní nemocnice také oznámily, že zákroky nebudou schopny provádět, protože jim prý chybějí doktoři a vybavení.
Nového zákona podle britského deníku The Independence naopak využila Yolanda Hernándezová (49), která v Lisabonu otevřela první soukromou interrupční kliniku, na níž pracují portugalští i španělští lékaři. Jde o pobočku španělské sítě. Klinika má dvanáct lůžek a součástí je pokoj VIP s privátním vchodem.
Hernándezová se však domnívá, že zpočátku se na její kliniku Portugalky nepohrnou, protože velká část společnosti nadále vnímá umělé přerušení těhotenství jako hanebné.
V desetimilionovém Portugalsku si přitom podle odhadů ročně zhruba 23 tisíc žen nechávalo provést ilegální potrat. Mnohé byly provedeny neodborně a téměř polovina žen proto kvůli následným komplikacím končila v nemocnici.
Na fotografiích: (1) Portugalský premiér José Sócrates na tiskové konferenci v Lisabonu 27. července; (2) Přívrženci legalizace potratů před únorovým referendem.
Foto: AP, archiv