Poslanci museli kvůli blokádě do práce vrtulníkem

Zahraničí
15. 6. 2011 14:40
Dva tisíce protestujících zablokovaly přístup k parlamentu.
Dva tisíce protestujících zablokovaly přístup k parlamentu.

Řada katalánských poslanců a dalších politiků musila použít vrtulníků, aby se dostala do regionálního parlamentu v Barceloně. Těm, kteří přišli pěšky, pomáhala proklestit cestu policie. Kolem budovy se totiž shromáždily asi dva tisíce demonstrantů protestujících proti plánovaným omezením výdajů na školství a zdravotnictví. Policejní mluvčí řekla, že situace je napjatá.

Mezi těmi, kdo byli nuceni použít helikoptéru, byl i předseda regionální vlády Artur Mas.

Úsporný rozpočet je na pořadu dnešního a čtvrtečního jednání parlamentu. Předpokládá mimo jiné, že se o deset procent sníží veřejné výdaje včetně sumy na sociální dávky a zdravotnictví.

Protest před parlamentem organizuje takzvané hnutí rozhořčených, které se vytvořilo minulý měsíc. Terčem jeho protestů jsou hlavně vysoká nezaměstnanost, přesahující 21 procent, a sociální nejistota. V Madridu tito demonstranti do neděle za velké podpory veřejnosti okupovali po čtyři týdny ústřední náměstí Puerta del Sol. Na tuto neděli se v metropoli chystá manifestace před parlamentem.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Rusko zničilo dvě ukrajinské elektrárny a obytný dům. Jsou mrtví civilisté

Zahraničí
8. 11. 2025
ilustrační foto

Cestovat po USA je stále těžší. Kvůli shutdownu zase zrušili přes 800 letů

Zahraničí
8. 11. 2025
ilustrační foto

Zhubnout nebo zemřít. Na ropných plošinách bude limit váhy do 125 kilo

Zahraničí
8. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ