Postkomunistické státy mají pro uprchlíky málo sympatií. Proč?

Zahraničí
12. 9. 2015 19:01
Červnové sociální nepokoje v Maďarsku (ilustrační foto).
Červnové sociální nepokoje v Maďarsku (ilustrační foto).

Když se Lotyšsko minulý týden rozhodlo přijmout 250 z desítek tisíc uprchlíků hledajících útočiště v Evropě, shromáždily se před parlamentem stovky lidí včetně seniorů či rodin s dětmi s transparenty varujícími, že cizinci přinesou této pobaltské zemi zkázu. V několika heslech dokonce zaznívala temným tónem hrozba pro "bílý národ".

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Podobná demonstrace s protimuslimskými slogany se konala v sousedním Estonsku proti plánu přijmout letos zhruba 150 uprchlíků z Blízkého východu a Afriky.

Ačkoli nové členské státy EU ve východní Evropě byly požádány, aby přijaly nejmenší počet uprchlíků, odpor vůči plánu EU na rovnoměrnější rozdělení migrantů v rámci celého bloku tu naráží na nejsilnější odpor. Dokonce i političtí představitelé hlavního názorového proudu v těchto zemích označují uprchlíky a migranty za oportunisty usilující o sociální výhody, za teroristy či šiřitele nemocí.

Pobaltské státy, stejně jako Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika odmítly povinné kvóty na počet uprchlíků - často s argumentem, že si nepřejí, aby se jejich relativně homogenní společnosti změnily na multikulturní.

Davy uprchlíků na nádraží Budapešť Keleti (ilustrační foto).Jak oficiální činitelé EU, tak skupiny na ochranu lidských práv vyjadřují zklamání nad tím, jaká animozita vůči žadatelům o azyl se ozývá v zemích, odkud před několika desetiletími utíkaly statisíce lidí před komunistickými diktaturami. "Těžko se nám chápe toto vyostření postojů," řekl v Budapešti Babar Baloch, zástupce úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "Přece si tím sami prošli," dodal.

Zdůraznil ale, že v Maďarsku se objevila velkorysá vlna pomoci od dobrovolníků pomáhajících migrantům, která ostře kontrastuje s tvrdým postojem vlády premiéra Viktora Orbána, jež odmítá přijmout byť jediného uprchlíka na základě plánů EU a brání přechodu migrantů přes Maďarsko do vstřícnějších států, jako je Německo či Švédsko.

Slovensko nabídlo, že přijme 200 lidí - pokud bude většina z nich křesťanského vyznání. Prezident České republiky, která nabídla přijmout 1500 uprchlíků, varoval, že žadatelé o azyl mohou do země zavléct terorismus a nakažlivé nemoci.

V rozhovoru pro bulvární deník Blesk, který se poté objevil i na jeho oficiální internetové stránce, Miloš Zeman uvedl, že by se žadatelům měly říct tři věci: " První - nikdo vás sem nezval. Druhá: Když už jste tu, musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme vaše pravidla, když přijedeme do vaší země. A třetí: Pokud se vám to nelíbí, tak odtud vypadněte."

Kritici poukazují na to, že by bývalé komunistické země měly být velkorysejší vzhledem k vlastním dějinám. Statisíce lidí prchaly z Polska, Československa a dalších zemí východního bloku, aby unikly komunistickým diktaturám po skončení druhé světové války.

A Estonci, Lotyši a Litevci ve scénách, které připomínaly to, co se nyní děje ve Středozemním moři, proudili přes Baltské moře na přeplněných lodích, když jejich země v roce 1944 obsadila Rudá armáda. Tisíce z nich tuto plavbu nepřežily.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ