Pracantům z ČR se <span>otvírá Belgie</span>. Vzdorují Němci a Rakušané

Zahraničí
16. 4. 2009 11:05
Vzhůru do Belgie (ilustrace).
Vzhůru do Belgie (ilustrace).

Vzhůru do Belgie (ilustrace).Češi a Slováci budou moci od května volně pracovat prakticky v celé Evropské unii s výjimkou Německa a Rakouska. Belgie se totiž rozhodla, že už nebude usilovat o prodloužení překážek bránících občanům osmi států, které se staly členy EU v roce 2004, v přístupu na svůj pracovní trh. Informuje o tom dnes list La Libre Belgique.

Češi či Slováci si zatím zcela volně nemohou hledat zaměstnání ve čtyřech z 15 starých zemí EU - v Německu, v Rakousku, v Dánsku a právě v Belgii. U posledních dvou zemí ale bariéry úderem května padnou. U západních a jižních sousedů Česka tomu tak ale s velkou pravděpodobností nebude, i když i v těchto dvou zemích pro řadu povolání či pro lidi s patřičnou kvalifikací už klasické pracovní povolení rovněž není třeba.

O tom, že by Belgie zřejmě od května mohla otevřít svůj pracovní trh osmi novějším zemím unie (kromě ČR a Slovenska se to týká ještě Slovinska, Maďarska, Polska a tří pobaltských států), se hovořilo už delší dobu.

ČTĚTE TAKÉ: Němci brání pracovní trh až do posledního dechu

Práce v EU - ilustrace.Definitivní rozhodnutí neusilovat o prodloužení dočasné výjimky i na poslední možné období, tedy do května 2011, padlo podle deníku na jednání příslušných ministrů belgické vlády těsně před Velikonocemi.

Česká republika, která v tomto půlroce EU předsedá, po odstranění bariér dlouhodobě volá. Podporu v tom má i u Evropské komise, které opakovaně k úplnému otevření pracovních trhů vyzvala. Brusel mimo jiné loni vypracoval analýzu dopadů rozšíření na pracovní trh. Podle ní se rozhodně nepotvrdily obavy, že lidé z "nových zemí" zaplaví pracovní trh ve "starých státech". Rozšíření prý naopak mělo jednoznačně pozitivní dopady.

Právě Evropské komisi budou muset také do konce dubna Německo s Rakouskem předložit důkazy o tom, že by zrušení omezení mohlo ohrozit jejich trhy práce. Ta pak bude hodnotit, zda jsou jejich zdůvodnění pro prodloužení omezení na místě či nikoli. Pokud by dospěla k závěru, že nikoli, pak by proti nim mohla zahájit nějaké kroky.

Komisař Špidla na Němce a Rakušany nestačí.Eukomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla, pod něhož v komisi spadá i oblast trhů práce, nicméně v minulosti opakovaně vyklouzl z dotazů novinářů, kteří chtěli vědět, jak dlouho by taková analýza mohla trvat a k jakým konkrétním krokům by mohl Brusel vůči Berlínu či Vídni případně přistoupit.

Třeba v březnu na radě ministrů práce a sociálních věcí v Bruselu zdůraznil, že zatím žádné takové materiály do Bruselu nedorazily.

I v Německu a Rakousku nicméně bez povolení Češi a Slováci budou moci pracovat nejpozději od května 2011, kdy skončí poslední možné přechodné období. 

Foto: tisková služba EK a Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ