Premiér Francie: Za malou volební účast mohou i Češi
10.06.2009 10:20 Aktualizováno 10.06. 12:16

Francouzský premiér François Fillon opakovaně vyzdvihl předcházející předsednictví Paříže v Evropské unii a adresoval výtky nynějšímu českému předsednictví. Své výhrady vůči postupu Prahy dává nepřímo také do souvislosti s malým zájmem občanů o EU a nedávné volby do Evropského parlamentu.
"Musí se přiznat, že v posledních měsících se Evropská unie vrátila ke klasičtějšímu postupu, poznamenanému pomalým hledáním minimálního konsensu. Vzhledem k mimořádné krizi, kterou procházíme, a vzhledem k velkým výzvám, kterým musíme čelit, tato Evropa malých kroků a kompromisů je zcela nepřijatelná," prohlásil Fillon k českému předsednictví v projevu ve francouzském parlamentu.
ČTĚTE TAKÉ: Exoti v partajní šedi. Kuriozní poslanci v parlamentu EU
Volby do EP. Unie je euroskeptičtější a míří doprava
"S tím občané nesouhlasí a to je jedno z poselství těchto voleb," dodal Fillon. Volby do Evropského parlamentu se ve všech 27 členských státech EU uskutečnily minulý týden.
Premiér rekapituloval podle listu Libération dějiny EU po svém. Tvrdil, že 20 let trvalo nastolování trvalého míru a dalších 20 "technokratické budování" unie. Zbylých deset let pak "obraz, obsah a činnost Evropy" prý rozmělnilo rozšiřování unie, ke kterému se přidaly nekonečné rozhovory o již odmítnuté ústavě EU.
"Výsledek je tu: pro mnoho našich spoluobčanů zůstává evropské dobrodružství záležitostí specialistů. Je to bezduché dobrodružství, které se nedotýká srdce národů," prohlásil Fillon. Podle něj vysoká neúčast voličů ale není zatracením Evropy, nýbrž voláním po aktivní a ochranářské Evropě, která má své ideály. Tvrdil, že Evropa musí být "politická".
"Sarkozy ukázal, že Evropa je možná"
"Během našeho předsednictví v unii (v druhé polovině loňského roku) jsme prokázali, že Evropa je možná," upozornil premiér. Francouzská vláda i média patří už několik měsíců k největším kritikům českého předsednictví EU, které v lepším případě označují za neslané a nemastné.
Dávají ho do přímého kontrastu s aktivitou prezidenta Nicolase Sarkozyho, jehož působení obvykle označují za velmi úspěšné.
K nadcházejícímu summitu EU 18. a 19. června Fillon prohlásil, že je zapotřebí skoncovat s "barokním" finančním systémem, což má být jednou z prioritních odpovědí na současnou krizi. Evropská dezorganizace v otázce finančního dohledu a regulace představuje prý nepřijatelnou slabost.
Jako druhý významný bod vrcholné schůzky Fillon označil potřebu dalších opatření v boji proti globálnímu oteplování, o jejichž nutnosti je nutné podle něj přesvědčit zbytek světa. Třetím důležitým tématem je pak proces ratifikace lisabonské smlouvy o reformě EU, kde se podle Fillona čeká na podzim už jen na výsledky opakovaného referenda v Irsku.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.