Turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan zavítal do Německa a vyprovokoval nové diskuse o vstupu své země do EU. Debata se točí kolem náboženské svobody a práv menšin. Také proto nabízí Erdogan Turkům ve Spolkové republice "dvojí pas light".
Turecký premiér se opět vyslovil striktně proti tomu, aby se jeho krajané příliš přizpůsobovali životu v Německu. V neděli večer při projevu k deseti tisícům Turků v Düsseldorfu oznámil, že vláda v Ankaře připravuje změnu zákona, který má ulehčit Turkům rozhodnutí, zda přijmout či nepřijmout německé občanství.
Pokud se vzdají svého tureckého pasu, můžou získat už existující, takzvanou "modrou kartu" (Mavi Kart), která v Turecku platí jako osobní doklad. Budoucí modrá karta má mít ale větší hodnotu. Turečtí občané s německým pasem budou mít v Turecku například právo pobytu anebo dědická privilegia.
S modrou kartou budou dále moci pracovat v tureckých státních službách. Vyjma volebního práva budou prakticky postaveni na roveň svých krajanů doma v Turecku.
"Říkám ano integraci," prohlásil Erdogan před jásajícím publikem v obří hale düsseldorfského IS Dome. Současně ale odmítá úplné přizpůsobení (asimilaci). "Nikdo nebude s to nás odtrhnout od naší kultury," řekl turecký premiér.
"Naše děti se musejí naučit německy, ale v první řadě se musejí učit turečtinu." S podobnou řečí před dvěma lety v Kolíně nad Rýnem sklidil Erdogan prudkou kritiku u německých politiků.
"Nedovolíme, aby moje slova německá média překroutila," uvedl nyní v Düsseldorfu. Erdogan se v pondělí setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na počítačovém veletrhu CeBit v Hannoveru, kde je letos Turecko partnerskou zemí. Dnes bude turecký premiér jednat v Bruselu.
Před svou cestou do Německa Erdogan opět hovořil o údajné diskriminaci své země v přístupových jednáních do Evropské unie.
Ve Spolkové republice se před Erdoganovou návštěvou nanovo rozhořel spor o vstupu Turecka do EU. Šéf frakce CDU/CSU ve Spolkovém parlamentu (Bundestagu) Volker Kauder o uplynulém víkendu požadoval, aby unie zastavila přístupová jednání do doby, dokud v Turecku nebude zaručena úplná náboženská svoboda. Ankaru je prý nutné měřit podle činů, a nikoli podle slov.
Z pětatřiceti kapitol na cestě do EU má Turecko dosud uzavřenu pouze jedinou. O dalších dvanácti se jedná. Osmnáct kapitol leží u ledu kvůli sporům o Kypr.
Nynější německé zákony požadují, aby se Turci při přijetí německého občanství vzdali tureckého pasu. Pouze pro děti a mladistvé existuje časově omezená zvláštní úprava. Mnoho Turků žijících ve Spolkové republice proto s žádostí o německé občanství váhá, neboť se obávají finančních a dalších nevýhod v jejich bývalé vlasti.