Při tradičních bězích s býky se zranily desítky lidí

Zahraničí
14. 7. 2018 16:54
Běh s býky.
Běh s býky.

Ve španělské Pamploně v sobotu o půlnoci oficiálně skončí více než týdenní oslavy svátku svatého Fermína. Při tradičních bězích s býky v ulicích města, které festival proslavily na celém světě, se od 7. července zranilo 42 lidí. Dva z nich byli nabráni na rohy, napsala v sobotu agentura AFP. Podle regionální navarrské vlády bylo zraněných méně než loni, kdy bylo zraněno 64 lidí, z nichž 12 bylo nabráno na rohy.

Z dvojice mužů, kteří letos skončili na rozích rozběsněného býka, byl v sobotu jeden propuštěn z nemocnice. Druhý, Španěl, který byl zraněn na paži, zůstává hospitalizován, uvedla regionální vláda.

Červený kříž uvedl, že během oslav poskytl pomoc více než 630 lidem, z toho 437 během dovádění s býky.

V uplynulých dnech vždy v 8.00 SELČ se stovky lidí zúčastnily adrenalinového běhu před mohutnými zvířaty vypuštěnými do úzkých pamplonských uliček. Na kluzké dlažbě skončilo mnoho běžců, zatímco mohutná zvířata uháněla do cíle, jímž je aréna, vzdálená od místa startu 850 metrů.

Historie festivalu, zvaného sanfermines, který světově zpopularizoval americký spisovatel Ernest Hemingway v roce 1926 novelou Fiesta, sahá až do 14. století. Tehdy se ale ještě památka svatého Fermína připomínala v říjnu. Na současný termín od 7. do 14. července byly slavnosti přesunuty koncem 16. století kvůli lepšímu počasí.

Do Pamplony na slavnost přijíždějí statisíce návštěvníků, takže město, jež má 190 tisíc obyvatel, musí vstřebat přes milion lidí. Poslední oběť si běh vyžádal v roce 2009, od roku 1910 při této akci přišlo o život 16 lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Alvaro Barrientos

Další čtení

ilustrační foto

Rusko ignoruje nabídnuté příměří. Mělo platit od rána, útoky pokračují

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto: Pochod protři rasismu v Londýně v roce 2018

Převratná věc! Kurdové oznámili konec bojů s Turky. PKK se rozpouští

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto nadšených dětí

Zelenskyj mluvil s papežem. Chtěl by pomoci s návratem ukradených dětí

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ