Dceřiná společnost francouzského železničního dopravce SNCF zahájila vyšetřování kvůli údajné diskriminaci. K té mělo dojít při návštěvě izraelského prezidenta Šimona Perese minulý měsíc. Po jeho příjezdu se v jeho blízkosti nesměli objevit muslimové.
Podle odborů SUD-Rail požádal dopravce společnost Itiremia, která zajišťuje přepravu zavazadel a další služby cestujícím, aby vyčlenila několik pracovníků, kteří budou Peresovi, jenž na pařížské nádraží Gare du Nord přijel z Bruselu, k dispozici. Nesměli mezi nimi být ovšem Arabové a černoši. Nikdo nepochybuje o tom, že zákaz byl namířen proti muslimům, kteří mezi nimi mohli být.
"Večer předtím přistoupil příslušný manažer k podivné operaci, protože muslimové údajně nemohou vítat izraelskou hlavu státu," stojí v prohlášení odborů. Když se pracovníci ptali, proč na nádraží nesmějí, manažer jim své rozhodnutí vysvětlil bezpečnostními důvody, uvádí zpráva.
SNCF tato obvinění odmítá. O něco takového ji prý nežádala ani izraelská delegace ani francouzské ministerstvo zahraničí. Ohradilo se také izraelské velvyslanectví. Itiremie se teď snaží vypátrat, kdo z vedoucích pracovníků nařízení vydal.
Na Gare du Nord pracuje velké množství muslimů, kteří sem za prací často dojíždějí z předměstí Paříže.
Spor je pro SNCF trapný mimo jiné kvůli její roli během druhé světové války. Firma během německé okupace zajišťovala převoz židů a jiných menšin do nacistických koncentračních táborů. Před dvěma lety se SNCF obětem holocaustu poprvé oficiálně omluvila.