Principy republiky jsou nad náboženstvím, zní z Francie

Zahraničí
3. 1. 2016 11:09
Alain Juppé (vpravo) a jeho hlavní politický soupeř exprezident Nicolas Sarkozy.
Alain Juppé (vpravo) a jeho hlavní politický soupeř exprezident Nicolas Sarkozy.

Vážný uchazeč o kandidátku za tradiční pravici v příštích prezidentských volbách ve Francii Alain Juppé slíbil, že v případě zvolení prosadí, aby porušení laickosti ve veřejných službách bylo trestným činem. V rozhovoru pro týdeník Le Journal du Dimanche bývalý premiér zdůraznil, že stát musí být silný a musí prosazovat republikánské principy i ve vztahu k islámu.

"Laickost zaručuje svobodu náboženského vyznání, ale na oplátku vyžaduje respektování základních principů republiky, které mají přednost před veškerými náboženskými principy," zdůraznil Juppé. Boj, který se v minulosti vedl s katolickou vírou, by se nyní neměl oživit s muslimskou vírou, která se ale musí přizpůsobit principům laickosti, upozornil 70letý politik.

"Případné náboženské projevy na veřejnosti jako umístění betlémů o Vánocích v radnicích vyplývají z toho, že musíme respektovat křesťanské kořeny Francie," vysvětlil Juppé. Zdůraznil, že křesťanské hodnoty staví na respektu bližního, vstřícnosti k cizincům a lásce k lidem, nikoli na odmítání určitých skupin lidí, jak to někteří dělají.

Podle webu deníku Le Monde tak dlouholetý starosta města Bordeaux Juppé potvrzuje svou vůli uspět v primárkách hlavní opoziční pravicové strany Republikáni, které by se měly uskutečnit nejpozději letos na podzim. Jeho hlavním sokem mu je předseda strany a bývalý prezident Nicolas Sarkozy. Dosavadní průzkumy favorizují Juppého, který jako Sarkozy a další vidí v otázkách bezpečnosti a migrace jedny z hlavních bodů předvolební kampaně.

Ve Francii platí nejméně do konce února výjimečný stav, který byl vyhlášen po atentátech, při nichž 13. listopadu 2015 skupina islámských radikálů povraždila v Paříži 130 lidí a dalších 350 osob zranila. Místní islamisté také stáli za teroristickými útoky loni v lednu, kdy tři ozbrojenci zastřelili v metropoli během několika dní 17 lidí. Úřady připouštějí, že přes veškerá zvýšená bezpečnostní opatření je nutné počítat s dalšími útoky islamistů.

"Francie je ve válce. Nebojme se toho slova," píše podle Le Journal du Dimache Juppé v úvodu písemného vyjádření, v němž přibližuje svůj pohled na roli armády, justice, policie, přistěhovalectví a státu v dnešní Francii. Kromě jiného v narážce na francouzské islamisty zdůrazňuje, že k tomu být Francouzem nestačí mít francouzský pas a průkaz totožnosti. Je pro "moderní vlastenectví" soustředěné kolem státní vlajky a hymny.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Christophe Ena

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ