Pařížská generální prokuratura se odvolala proti podle ní mírným pátečním rozsudkům nad některými aktéry brutální vraždy židovského mladíka v roce 2006. Čtrnáct z 27 souzených členů gangu, který si říkal Barbaři, tak předstoupí před tribunál znovu.
K tomuto kroku krátce předtím vyzvala prokuraturu francouzská ministryně spravedlnosti Michéle Alliotová-Marieová, která si za to vysloužila kritiku právních kruhů v zemi.
Nejde přitom o šéfa bandy Youssoufa Fofanu, který dostal doživotí, což je ve Francii nejvyšší možný trest, ale o jeho komplice. Odvolání se týká případů obžalovaných, kteří dostali nižší tresty, než jaké žádal státní návladní. Jsou mezi nimi především dva nejbližší Fofanovi komplici, kteří dostali 18 respektive 15 let vězení, zatímco státní návladní žádal pro oba dvacet. Podobně dívka, která vlákala Halimiho do léčky, byla odsouzena na devět let, zatímco požadavek prokuratury zněl deset až dvanáct.
ČTĚTĚ TAKÉ: Za mučení a smrt Žida udělil francouzský soud doživotí
Většina ostatních byla odsouzena k trestům od šesti měsíců podmínečně po několik let nepodmíněně a dva členové skupiny byli dokonce obžaloby zproštěni.
Tvrdší tresty chce samozřejmě i rodina zavražděného Ilana Halimiho a francouzské židovské organizace, které zároveň rozsudky ostře kritizovaly.
Halimi, kterému tehdy bylo 23 let, byl vlákán do léčky, unesen a tři týdny brutálně mučen. Únosci, předpokládající v rozporu se skutečností, že jeho rodina je bohatá, protože je židovská, po ní mezitím žádali vysoké výkupné.
Halimi byl nakonec pohozen v kritickém stavu u železniční trati poblíž Paříže. Zemřel cestou do nemocnice.
Případ vzbudil ve Francii pohnutí a v židovské obci obavy z růstu antisemitismu. Odvolání proti některým rozsudkům ale vyvolalo také kritiku zejména z řad právních kruhů, podle nichž jde o ohrožení nezávislosti soudů.
Kdyby se totiž měly opakovat procesy tam, kde soud nevyslyší požadavek státních návladních, pak by se znovu soudilo ve tři čtvrtě všech případů, podotkl například šéf Odborového svazu prokurátorů Christophe Régnard.
Sám státní návladní v procesu Philippe Bilger byl s rozsudky spokojen a označil je za příkladné. Podle něj nebyla "antisemitská povaha zločinu" nijak přehlížena. Advokát Romain Boulet, jeden z obhájců obžalovaných, označil intervenci ministryně za skandální a za nevídané vměšování vlády do záležitostí justice.
Foto: Reuters, ČTK/AP