Pronájem v Británii? Nesmíte být "barevní, kteří jedí kari"

Zahraničí
29. 3. 2017 16:51
Britský milionář odmítá pronajímat byty "barevným" lidem kvůli kari (ilustrační foto).
Britský milionář odmítá pronajímat byty "barevným" lidem kvůli kari (ilustrační foto).

Jeden z největších britských investorů v oblasti nemovitostí Fergus Wilson (70) přišel s kontroverzním zákazem, který vyvolal vlnu nevole. Už před časem prohlásil, že odmítá pronajímat byty svobodným matkám, kuřákům, lidem s nízkými příjmy či týraným ženám. Nyní ale do seznamu připsal "barevné lidi, kteří konzumují kari". Informaci uvedl web The Independent.

Fergus Wilson pochází z britské vesnice Boughton Monchelsea a vlastní několik stovek nemovitostí v Kentu. V Británii je známý především jako realitní magnát, který si neodpustí často kontroverzní výroky s rasistickým podtextem. 

"Abych byl upřímný, moje nemovitosti jsou stále přeplněné barevnými. Mám problém s takovými typy lidí, co jedí kari. Když totiž kari spadne na koberec, tak se na něj přilepí," uvedl britský magnát. Dodal, že kari je cítit po celém domě. Když ho chce člověk odstranit z koberce, musí použít chemické čističe a když ani to nezabere, koberec se musí vyhodit.

Tímto výrokem Wilson vyvolal v Británii bouřlivou diskusi. Již v minulosti byl britský investor kritizován za své jednání. "Tento člověk nemůže tímto způsobem zacházet s lidmi a upírat jim místo k životu na základě barvy jejich  pleti. Pokud v tom bude nadále pokračovat, měl by ho zákon potrestat," vyjádřila se antirasistická organizace Hope Note Hate.

Wilson patří v Británii k neoblíbeným podnikatelům. Jeho přísná omezení pro nájemníky pobuřují veřejnost. V minulosti například uvedl, že odmítá pronajímat byty lidem s nízkými příjmy, svobodným matkám či kuřákům. Zákon je však v tomto případě krátký. Jediné, z čeho může mít britský magnát obavy, je to, že by ho mohli nájemníci jiné rasy zažalovat. Pak by mohl čelit obvinění z diskriminace.

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ