<span>První kolo</span> o rumunském prezidentovi nerozhodlo

Zahraničí
25. 11. 2009 13:36
Dosavadní rumunský prezident Traian Basescu.
Dosavadní rumunský prezident Traian Basescu.

Dosavadní rumunský prezident Traian Basescu.Druhé kolo prezidentských voleb proběhne na počátku prosince. Jeho výsledek by mohl uklidnit rozbouřenou politickou situaci v zemi a napomoci řešení ekonomické recese. V referendu, které probíhalo současně s volbami, se Rumuni vyslovili pro snížení počtu zákonodárců.

Dosavadní rumunský prezident Traian Basescu dosáhl v prvním kole voleb hlavy státu nad svým levicovým rivalem Mirceou Geoanou jen velmi těsný náskok 1,29 procenta hlasů. Druhé kolo se bude konat 6. prosince a vítěze lze jen velmi těžko odhadnout.

Basescu získal v prvním kole podle oficiálních výsledků 32,44 procenta hlasů, Geoana 31,15 procenta. Liberál Crin Antonescu se umístil jako třetí s 20,02 procenta hlasů. Celkem se o post šéfa státu ucházelo 12 kandidátů.

Rozhodujícím jazýčkem na vahách pro druhé kolo může být postoj třetího, Antoneska a jeho strany. Antonescu již vyzval své voliče, aby ve druhém kole dali hlas Geoanovi, a obě strany, liberálové a sociální demokraté, již připravují dohodu o vytvoření případné příští koaliční vlády.

ČTĚTE TAKÉ: Opozice svrhla rumunskou vládu

Sociální demokraté a liberálové se vyslovili pro to, aby se novým premiérem stal představitel německé menšiny v zemi Klaus Iohannis, dosavadní starosta Sibiu. Ten své schopnosti reformátora prokázal právě při správě Sibiu, které z problémů vytáhl za pár let mezi dynamicky a úspěšně se rozvíjející města.

Levicový prezidentský kandidát Mircea Geoana.Jedním z prvních úkolů nového prezidenta bude jmenovat nového premiéra a v případě vítězství Geoany by to tedy měl být Iohannis. Jde o naléhavou otázku, protože země procházející hlubokou ekonomickou recesí a zmítaná politickou krizí nemá od říjnového pádu kabinetu legitimního předsedu vlády.

V referendu o reformě parlamentu konaném souběžně s prvním kolem prezidentských voleb se pro snížení počtu poslanců ze 471 na 300 vyslovilo drtivých 88,84 procenta hlasujících a přeměnu dvoukomorového parlamentu na jednokomorový podpořilo 77,78 procenta voličů. Pro uskutečnění takové reformy parlamentu však bude nejdříve třeba změnit rumunskou ústavu.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ