Z výzkumu prováděného na více než tisícovce britských rodičů vyplývá, že chlapci mají na rozdíl od děvčat větší problémy s mluvou a chápáním řeči.
Průzkum provedla organizace YouGov pro vládní úřad Jean Grossové. Ta pracuje pro vládu a má na starosti vymýšlení strategií a akcí, které mají zlepšit "komunikační" schopností dětí. Mimo jiné se zjistilo, že 95 procent britských rodičů si pamatuje první slovo, které řekl jejich potomek, a že průměrný věk, kdy děti začínají hovořit, je mezi 10. a 11. měsícem věku.
Ukázalo se, že více než pětina (22 procent) chlapců má problém s mluvením a porozuměním řeči, ve srovnání se 13 procenty děvčat. Více děvčat než chlapců (34 procent oproti 27) řekne své první slovo před devátým měsícem věku. A čtyři procenta dětí nepromluví do tří let. Celkově má problém s komunikací 17 procent dětí.
První slova malých Britů |
dada 15 procent daddy 13 mama 10 dad 10 mummy 8 mum 7 kočka 2 ne 1 pes 1 zdroj BBC |
"Procento dětí, které mají problémy naučit se mluvit a porozumět, je vysoké, a to zvláště u chlapců," komentovala průzkum Jean Grossová. "Je klíčové, aby se všem dětem dostalo potřebné pomoci od profesionálů co nejdříve."
Výzkumníci se také dotazovali rodičů, jaké bylo první slovo, které použily jejich děti. Možná překvapivě se na předních místech umístily varianty slova "táta" před "máma".
Odborníci se však domnívají, že důvodem není ani tak preference jednoho z rodičů jako to, že se dětem lépe vyslovuje "da" (v angličtině začátek slov označujících tátu jako dada, daddy či dad) než "m", kterým začíná slovo matka. A možná překvapivě, u dvou procent dětí bylo první slovo "kočka".
Foto: profimedia.cz