Puigdemont chce jednat o nezávislosti bez podmínek

Zahraničí
11. 10. 2017 20:30
Šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont.
Šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont.

Šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont řekl televizi CNN, že jeho kabinet je připraven jednat s Madridem o nezávislosti Katalánska bez předběžných podmínek. Ty by neměla mít ani španělská, ani katalánská strana, upozornil.

Puigdemont se vyjádřil ještě před středečním vystoupením španělského premiéra Mariana Rajoye, který ve španělském parlamentu v zásadě odmítl vyjednávat se separatisty. "Není možné zprostředkování (vyjednávání) mezi demokratickým zákonem a neposlušností, ilegalitou," zdůraznil.

Puigdemont opakovaně tvrdí, že právo na sebeurčení musí být součástí jakéhokoli vyjednávání.

V úterý sice Puigdemont podepsal text deklarace o nezávislosti Katalánska schválený katalánskými poslanci, ovšem s dovětkem, že než tuto nezávislost skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull dnes upozornil, že podpis je v nynějším stádiu symbolický a že deklaraci o nezávislosti může vynést až samotný katalánský parlament.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ