Puigdemont musí složit v Madridu slib, aby byl europoslancem

Zahraničí
17. 6. 2019 07:32
Na Carlese Puigdemonta je ve Španělsku vydán zatykač.
Na Carlese Puigdemonta je ve Španělsku vydán zatykač.

Padesátka španělských politiků má v dolní komoře parlamentu v Madridu přísahat na španělskou ústavu, aby se mohli oficiálně stát europoslanci. Do Evropského parlamentu (EP) byl v květnových volbách zvolen i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který žije v Belgii a doma je na něj vydán zatykač. Podle španělské volební komise se ale nestane europoslancem, pokud na přísahu nedorazí.

Španělská ústřední volební komise potvrdila minulý týden 54 zvolených europoslanců. Jsou mezi nimi i Puigdemont, Toni Comín, který je rovněž na útěku v Belgii, a Oriol Junqueras, který je přes rok a půl ve vazbě. Všichni tři jsou trestně stíhaní spolu s dalšími separatistickými politiky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017.

Junquerasovi nejvyšší soud nepovolil účast na europoslaneckém slibu kvůli procesu, v němž je tento bývalý místopředseda katalánské regionální vlády obžalován ze vzpoury, za což mu hrozí až 25 let vězení. Soud v pátek ve svém zdůvodnění uvedl, že opatření je dočasné, dokud nebude v procesu s ním a dalšími 11 katalánskými politiky vynesen rozsudek. Proces skončil minulý týden a verdikt se očekává na podzim.

Puigdemontovi a Comínovi španělská ústřední volební komise zamítla minulý týden žádost o "okamžité předání" euromandátů a rozhodla, že musí oba přijet do Madridu. Podle španělských zákonů se mohou po zvolení stát europoslanci pouze v tom případě, že složí přísahu na španělskou ústavu.

Puigdemontovi právníci nicméně tvrdí, že katalánský expremiér se osobně přísahy v Madridu účastnit nemusí a že už zvolením europoslancem ve volbách získal imunitu. Stran osobní neúčasti na přísaze se odvolávají na případ z roku 1989, kdy se stal europoslancem kontroverzní podnikatel José María Ruiz-Mateos, který složil přísahu na ústavu v madridské nemocnici. I na něj byl tehdy vydán zatykač, a to kvůli hospodářským deliktům.

Podle dubnové zprávy právních expertů Evropského parlamentu (EP), kterou si nechal vypracovat předseda EP Antonio Tajani, nemá europoslanec imunitu, dokud nesplní podmínky stanovené pro získání euromandátu členskou zemí a dokud nezasedne ustavující zasedání EP. To se bude konat 2. července.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Christian Charisius

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky, čtyři lidé zemřeli, píší agentury

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ