Rána pro superletiště v ústí Temže. Poslanci ho nechtějí

Zahraničí
11. 5. 2013 06:36
Plán na výstavbu letiště v ústí Temže dostal trhliny (ilustrační foto).
Plán na výstavbu letiště v ústí Temže dostal trhliny (ilustrační foto).

Kde budou v budoucnu přistávat letadla přilétající do Londýna? Spor o to, zda bude rozšířeno některé z existujících londýnských letišť, nebo se postaví nové "superletiště" v ústí Temže, pokračuje. Proti snům o novém vzdušném přístavu se nyní postavil sněmovní výbor.

O tom, že londýnská letiště jsou na hranici kapacity, se mluví už léta. Plány na výstavbu jejich náhrady východně od Londýna proto nejsou ničím novým - objevují se už od 70. let.

Boris Johnson rozšíření letiště Heathrow odmítá.Ve sporu dosud existovaly v zásadě dvě strany - ekonomové a nejrůznější lobbisté byli pro rychlé rozšíření některého ze současných letišť (ideálně největšího Heathrow v západní části města), část politiků a místní ho naopak odmítali.

Zatímco Londýňané měli strach z negativ spojených s větším leteckým provozem, politici si netroufali rozšíření Heathrow prosadit v obavě ze ztráty voličů. Plán před minulými volbami podporovali jen labouristé. Cameronova vláda od něj potom ustoupila a zřídila speciální expertní tým, který má doporučit řešení problému.

Větší pozornosti se naopak začalo dostávat návrhu na letiště v ústí Temže, který zřejmě nejvíce propaguje starosta Londýna Boris Johnson. Jedna z variant projektu proto získala označení "Borisův ostrov".

Letiště Heathrow přestává kapacitně stačit.Proti plánu se teď ale postavil vlivný dopravní výbor Dolní sněmovny, podle jehož stanoviska by vláda měla myšlenku celého megaprojektu úplně zamítnout. Komise soudí, že stavba nového letiště by byla příliš drahá, zničila by životní prostředí v oblasti a vedla by k uzavření Heathrow a tím ke ztrátě pracovních míst.

Místo toho by se podle členů výboru mělo konečně přistoupit ke stavbě třetí ranveje na Heathrow, výhledově pak i ke čtvrté. Rozšíření jiných letišť (Gatwick, Stansted, Luton) výbor nevidí jako dlouhodobé řešení.

Stanovisko výboru udělalo radost šéfovi Britské obchodní komory (British Chambers of Commerce) John Longworthovi. "Firmy napříč Británií budou jistě povzbuzením této zprávy povzbuzeny," uvedl. Potěšit muselo i provozovatele letiště, společnost Heathrow Airport Holdings (dříve BAA).

Johnson ale nadšen pochopitelně nebyl. Tvrdí, že stavba třetí ranveje na Heathrow, jež vyžaduje rozsáhlé demolice v okolí, by měla hrozivé dopady na místní obyvatele. Navíc by prý už v době dokončení nestačila a bylo by třeba postavit čtvrtou přistávací dráhu, která by byla mimořádně drahá.

"Borisův ostrov" by údajně mohl odbavit až 150 milionů cestujících za rok."Pravděpodobně by bylo levnější posunout Londýn trochu na východ," vtipkoval a zopakoval, že varianta "Temže" se čtyřmi ranvejemi je jediné dlouhodobé řešení. "Londýn a celé Spojené království potřebuje letecký uzel, který může být v provozu 24 hodin denně, a to je možné jen východně od Londýna," řekl.

V roce 2012 odbavila londýnská letiště přes 130 milionů pasažérů ročně. V roce 2050 by to podle některých odhadů mělo být již 400 milionů. Kolem roku 2030 doprava v britské metropoli podle mnohých expertů zkolabuje.

Letiště v ústí Temže by podle plánů bylo schopno odbavit až 150 milionů pasažérů za rok, čímž by se stalo nejfrekventovanějším na světě. Spojení s Londýnem by zajišťovala vysokorychlostní železnice. Podle odhadů by celý projekt stál asi 50 miliard liber (1,5 bilionu korun).

Autor: BBC, - bro - Foto: gensler, ČTK/PA/Steve Parsons/ZUMA/Andrew Parsons

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ