Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval země eurozóny, aby dodržely své závazky ohledně snížení dluhu Řecka. Učinil tak během návštěvy Atén, kde se sešel s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Juncker podle agentury AFP chválil výkonnost řecké ekonomiky, kterou označil za impozantní, a zdůraznil, že nyní je zapotřebí se zaměřit na problém snižování dluhu.
"Chtěl bych, aby všechny členské státy (eurozóny) dodržely své závazky," řekl na tiskové konferenci s Tsiprasem.
Řecko loni dosáhlo přebytku 0,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a primárního přebytku čtyř procent. Primární přebytek nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu. Země tak opět překonala cíle stanovené mezinárodními věřiteli, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).
Země se také loni vrátila k růstu. Ekonomika vzrostla o 1,4 procenta po devíti letech hluboké recese. Hospodářský růst byl však loni slabší, než předpokládali věřitelé.
Juncker vyjádřil naději, že země letos v srpnu vystoupí podle plánu ze záchranného programu. Atény by se tak měly po mnohaleté pauze také vrátit na finanční trhy.
Otázka snížení dluhu Řecka vyvolává v zemích platících eurem stále spory. Například Německo by si přálo zachovat přísný dohled nad řeckými financemi i po srpnu, uvedla AFP. Státní dluh loni klesl na 178,6 procenta HDP, zatímco o rok dříve to bylo 180,8 procenta HDP. Řecko tak dluží zhruba 317 miliard eur (8,1 bilionu Kč).