Řecko zamítlo žádost o azyl dalším čtyřem tureckým vojákům

Zahraničí
11. 10. 2016 18:15
Řecká policie eskortuje turecké vojáky.
Řecká policie eskortuje turecké vojáky.

Řecko zamítlo žádost o azyl dalším čtyřem tureckým vojákům a důstojníkům, kteří z vlasti uprchli do Řecka po červencovém neúspěšném pokusu o převrat. Informoval o tom turecký deník Hürriyet. Dalším třem z osmičlenné skupiny Atény zamítly žádost o azyl minulý měsíc. Ve všech sedmi případech šlo o prvoinstanční rozhodnutí, proti němuž se všichni mohou odvolat. O žádosti posledního ze skupiny zatím řecké úřady nerozhodly.

Dva majoři, čtyři kapitáni a dva poddůstojníci přiletěli do řeckého přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku jen pár hodin poté, co turecká vláda potlačila pokus o převrat. Ankara je označila za zrádce a v srpnu oficiálně požádala Atény o jejich vydání.

Řecké úřady poslaly osm tureckých vojáků do ochranné vazby, dokud se nevyřídí jejich žádosti o azyl. Odsoudily je ale k podmíněnému dvouměsíčnímu trestu za neregulérní vstup do země.

"Přiletěli jsme do Řecka, abychom si zachránili život, ne proto, abychom se stali pěšáky zahraniční politiky a bilaterálních dohod," uvedli v prohlášení uprchlí turečtí vojáci.

Řecké úřady již dříve uvedly, že vojáci dostatečně neprokázali, že do červencového pokusu o převrat nebyli zapleteni.

Tři vojáci, jimž byla v prvoinstančním rozhodnutí žádost o azyl v Řecku zamítnuta minulý měsíc, médiím řekli, že chtějí požádat o azyl rovněž ve Francii, Španělsku či Belgii.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

Jair Bolsonaro

Brazilský Kongres schválil návrh zákona, který by Bolsonarovi zkrátil vězení

Zahraničí
18. 12. 2025
Jared Isaacman

Americký Senát potvrdil nového šéfa NASA Jareda Isaacmana

Zahraničí
17. 12. 2025

USA a Rusko budou o víkendu jednat v Miami o míru na Ukrajině

Zahraničí
17. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV